Yerli ve Ulusal Erken Uyaran Hava Sistemi – KALKA

 Yerli ve Ulusal Erken Uyaran Hava Sistemi – KALKA
Okunuyor Yerli ve Ulusal Erken Uyaran Hava Sistemi – KALKA

Ülkemizde yerli ve milli teknolojilerle üretilen silahlı ve silahsız araçlara bir yenisi daha eklendi. 

Ulusal Savunma Bakanlığınca verilen “NATO Bâtın ve Ulusal Saklı Tesis Güvenlik Belgesi” bulunan Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ, bugüne kadar geliştirdiği 9 drone savar çeşidine bir yenisini ekledi.

Firmanın Ar-Ge Koordinatörü Bekir Yalçın, yaptığı açıklamada, drone yahut insansız hava araçlarını yalnızca kolluk kuvvetlerinin kullanmadığını, bu araçlarla gözetleme, uyuşturucu, bomba, yasaklanmış husus üzere yararsız yük taşıma ve terör maksatlı uçuşlar yapılabildiğini söyledi. 

Bilhassa miting, konser, stadyum ve gibisi halka açık etkinliklerde, bu aygıtların ateşli silahlarla durdurulmalarının sakıncalı olduğuna işaret eden Yalçın, makûs emelli uçuşları önlemek emeliyle “KALKA” ismini verdikleri taşınabilir erken ihtar hava savunma sistemini geliştirdiklerini bildirdi. 

Sistemi “araç üzerine konumlanan drone savar” olarak nitelendiren Yalçın, sistemin, drone savar misyonunun dışında frekans takibi de yaptığını söz etti.

Yalçın, aygıtın yaklaşık 25 yıllık bilgi birikimi ve deneyimin yapıtı olduğunu belirterek, fikri yıl başında ortaya koyduklarını, salgın sürecini avantaja çevirip ağır biçimde çalışarak ürünü kullanıma sunduklarını bildirdi.

Büsbütün yerli ve ulusal imkanlarla üretildi 

Sistemin büsbütün yerli ve ulusal imkanlarla üretildiğini vurgulayan  Yalçın, ürünün araç içinden yerli ve ulusal donanımlar, yazılımlarla denetiminin sağlandığını lisana getirdi.

Yalçın, “Manuel yahut otonom olarak çalışabilme, süreç kayıtlarını tutabilme yeteneğine sahip KALKA, Türkiye’de birinci sefer üretilen erken uyaran hava savunma sistemi.” dedi.

 Yalçın, şöyle devam etti:

“KALKA ismini verdiğimiz sistem, sabit ve tüfek biçimi olanlardan farklı, drone ya da İHA algıladığında çalışan erken ihtar sistemi, taşınabilir olarak istenilen yere taşınabilmekte. Vip transferlerde, konserlerde, mitinglerde, toplumsal hadiselerde ortam güvenliğini sağlamak için geliştirilen bir aygıt. KALKA, taşınabilir olarak dairesel algılama ve muhafaza sağlayan profesyonel İHA/drone algılama ve engelleme sistemi. Sistem daima olarak pasif tarama yapıyor, İHA/drone algılayınca çalışan ve araç içinden denetim, izleme ve kumanda yapılabilen taşınabilir bir sistem.”

5 bin metreye kadar algılama yapıyor

Radar mantığıyla çalışan sistemlerin, algılama alanına giren canlı ve cansız objelerde ihtar verebildiğini anlatan Yalçın, KALKA’nın ise yalnızca İHA ve drone tehditlerine karşı algılama yapıp, ikaz verdiğini söyledi.

Yalçın, KALKA’nın 7/24 temeline nazaran çalışmadığını, yalnızca drone yahut İHA algıladığında devreye girdiğine dikkati çekerek, sistemin daima çalıştığı takdirde internet ve gibisi birtakım irtibat araçlarının kullanımında külfet yaşanacağını bildirdi.

Sistemin taşınabilir kullanımının yanı sıra sabit korunması gereken tesis, kurum yahut kuruluşların kullanımına sunulabildiğini belirten Yalçın, “Mobil yahut sabit olarak kullanıma sunulan sistem otonom mod faalken işçiye gerek kalmaksızın dataları kayıt altına alarak algılama ve engelleme yapabilir. Coğrafik şartlara göre 5 bin metreye kadar algılama, 5 bin metreye kadar da engelleme yapma kabiliyetine sahip. Sürü halinde yapılan drone akınlarına karşı da faal tahlil sunmakta.” diye konuştu.

Aygıt testlerden geçti, tam not aldı

Aygıtın ilgili kurumlar tarafından da beğenildiğini lisana getiren Yalçın,  şunları kaydetti:

“Cihazın birinci gösterimi ve testleri Antalya Emniyet Müdürlüğüne bağlı ilgili ünitelerin iştiraki ve nezaretiyle gerçekleştirildi. Drone pilotları ve yetkili bireylerin katılmış olduğu gösterimden tam not aldı. KALKA şu an yalnızca yurt içi kolluk kuvvetlerinin kullanımı için sunuldu. Ulusal Savunma Bakanlığının bilgileri ve müsaadeleri dahilinde yurt dışı satışları da gerçekleştirilebilir. Şu anda Rusya’dan talep var, birinci ihracatımız buraya olabilir.” 

Yalçın, seri üretim için altyapının hazır olduğunu belirterek, savunma endüstrisinde dışa bağımlılığı en az düzeye indirgemek için yaptıkları yerli ve ulusal çalışmaların sonucunu almaktan son derece memnun olduklarını tabir etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle