Yeni Meslek; Drone Pilotluğunun Kullanım Alanları Nelerdir?

 Yeni Meslek; Drone Pilotluğunun Kullanım Alanları Nelerdir?
Okunuyor Yeni Meslek; Drone Pilotluğunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Drone Nedir?

Drone, İngilizce olarak erkek arı anlamına gelen bir kelimedir. Ancak günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılmaktadır. Tarihine bakıldığı zaman genellikle askeri amaçlı kullanımı olan dronelar, artık daha ulaşılabilir hale gelmişlerdir.

Günümüz teknolojisinde iki çeşit drone tipi ilgi görmektedir. Bu dronelardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışarak, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkarak şarjı yettiği süre içerisinde havada çekim yapabilme özelliğine sahip DJIPhantom ve ARDrone gibi ürünlerdir. Başka bir deyişle milenyum çağında dünyaya gelenlerin yeni oyuncağı diyebiliriz

Bir diğeri ise; ileriki yıllarda internet erişiminin bulunmadığı bölgelerde internet erişiminin sağlaması düşünülen ve devamlı olarak havada olacak olan hava araçlarıdır. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesiyle beraber buna benzer Drone’larla internet erişimi olmayan bölgelere, interneti ulaştırabilme hayali vardır.

Teknolojinin gelişmesiyle bireysel kullanıma uygun olan insansız hava aracı drone’lar ilk zamanlarda bir eğlence aracı olarak görünse de çok farklı kullanım alanlarına da sahip olmayı başarmıştır.

Sizler değerli okurlarımız için drone’ların birçok farklı kullanım alanlarını seçtik

Balina İzleme: Deniz biyoloğu olan Wayne Perryman balinalar ile ilgili yapmış olduğu araştırma da drone’lardan yardım almış ve bu şekilde onları korkutmadan, onlara zarar vermeden araştırmalarını devam ettirmiş.

Pizza Servisi: Dominos drone teknolojisini motor kuryelere tercih etmeye çoktan başlamış durumda. Bu uygulama Türkiye’de koordinat bilgilerini alarak kendini gösterse de 30 dakika servis sınırını 10 dakikaya indireceği öngörülüyor.

Takip eden Drone: Özellikle extreme spor hayranlarının hoşuna gideceği bu habere göre sizi devamlı üstten takip eden drone’lar olacak, sporunuz bittiği zaman size birbirinden güzel videolarınızı keyfini çıkartarak izlemek kalacak. Bu drone’lar yakın zamanda GoPro’u koltuğundan aşağı indirebilir.

Beyin Kontrollü Drone’lar: Minnesota Üniversite’sinde devam etmekte olan projeye göre drone’lar artık beyin dalgaları kullanılarak uzaktan kumanyada ihtiyaç duyulmadan kontrol edilebilecek. Belki bir gün sanal gerçeklik gözlükleri kullanılarak drone uçurabileceğimiz günleri görebiliriz.

Avcılık: Profesyonel anlamda avcılık sporu ile ilgilenenler de drone’lardan yardım almaya başlamış durumda. Özellikle avlanması oldukça tehlikeli olan yaban domuzu avlarında artık drone’lar tercih edilmeye başlandı.

Kasırgayı Haber Veren Drone: Bir kasırgaya yaklaşmanız ne kadar mümkün? Kasırgalarla ilgili detaylı bilgi analizi yapan özel metal kaplamalı bir drone tasarlandığından haberiniz varmı?

Gazetecilik: Günümüzde artık gazeteciler de, görüntü alınması ve ulaşılması zor yerler için drone’lardan yardım almaya başladı.

Gayrimenkul ve Emlak: Özellikle büyük evler, arsalar ve geniş alanların fotoğraflara dökülebilmesi için drone’lar pratik bir çözüm sunmaktadır.

Afet Yardımı: Afet meydana gelmiş olan bölgelerde, ulaşımı zor olan bölgelere gönderilen drone’lar yardıma ihtiyacı olanları bize haber verebiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle