Yeni Bir Meslek Doğuyor!! – SİBER GÜVENLİK UZMANI

 Yeni Bir Meslek Doğuyor!! – SİBER GÜVENLİK UZMANI
Okunuyor Yeni Bir Meslek Doğuyor!! – SİBER GÜVENLİK UZMANI

Dünyada yazılım ve bilişim teknolojisi alanı içerisinde her geçen gün yeni bir boyut oluşuyor. Bu hızlı büyüyen bulut teknolojisinde en önemli konulardan bir tanesi ise güvenlik. Kurum ve şirketlerin bu ihtiyacından dolayı her gün daha fazla kişi siber güvenlik uzmanı olmak istiyor.

Bu durum, araştırmalarla da destekleniyor. Milletlerarası Bilgi Sistemi Güvenlik Sertifikası Konsorsiyumu yahut (ISC)’nin gerçekleştirdiği anketi cevaplayanların yüzde 69’u, siber güvenlik uzmanlığının beğenilen bir meslek imkanı olduğunu belirtiyor.

Şu anda dünyada siber güvenlik alanında profesyonel olarak yer alan 2,8 milyon yetişmiş birey var. Lakin (ISC)²’nin bir öteki araştırmasına nazaran muhtaçlık duyulan siber güvenlik uzmanı sayısı dünya çapında yüzde 145 artarak 4,07 milyon düzeyine ulaşmış durumda. Şirketlerin yüzde 65’inin bünyesinde kâfi sayıda siber güvenlik çalışanı bulunmuyor ve isteseler de bulmak pek kolay olmuyor. Bu sebeple kitle kaynağını tahlile dahil etmenin ehemmiyeti her geçen gün artıyor.

Konu hakkında ”BugBounter” Kurucu Ortağı Murat Lostar, şunları söyledi: “(ISC)²’nin anketini cevaplayanların yüzde 51’i, siber güvenlik profesyonellerini siber cürümlere karşı savaşan düzgün beşerler olarak tanımlıyor. Siber güvenlik alanında yaşanan uzman açığını gidermek için dünyadaki tüm siber güvenlik aktörlerinin etkin bir halde çalışması gerekiyor.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle