2021 yılında Altın mı? Bitcoin mi Daha Çok Kazandırır?

 2021 yılında Altın mı? Bitcoin mi Daha Çok Kazandırır?
Okunuyor 2021 yılında Altın mı? Bitcoin mi Daha Çok Kazandırır?

 JPMorgan bilindiği gibi ABD’nin en büyük yatırım bankalarından bir tanesi. JPMorgan Yatırım Bankası yaptığı açıklama ile Bitcoin ve Altın arasında yatırım tercihlerindeki stratejilerini paylaştı.

Bitcoin için yukarı yönlü bir potansiyelin olduğunu ve hareketin “dikkate değer” olduğunu belirtti. Bitcoin ile ile ilgili dünyanın en büyük Çevrim içi ödeme sistemi olan PayPal, kullanıcılarının kripto varlıklar alıp satmasına geçtiğimiz hafta müsaade vereceğini açıklamıştı.

JPMorgan’ın Global Piyasalar Stratejisi ünitesinin öne sürdüğü ana öge Bitcoin’in altın ile rekabeti. JPMorgan’ın notunda şu tabirlere yer veriliyor:

“2000 sonrası jenerasyonunun vakitle yatırımcı kozmosunun daha kıymetli bir kesimi olacağı düşünülürse, Bitcoin için uzun vadeli yükseliş potansiyelinin, alternatif bir para olarak altın ile daha ağır bir biçimde rekabet etmesi durumunda, dikkate paha olduğunu düşünüyoruz.”

Analistler birebir vakitte Bitcoin ile altın ortasındaki geniş değerleme boşluğuna da dikkat çekiyor. 2.6 trilyon dolarlık bedelin altın fonları ve külçe formunda tasarruf edilmesine rağmen Bitcoin’in piyasa pahası 240 milyar dolar ile sonlu kaldı.

JPMorgan’ın notunda Bitcoin’in uzun vadeli yükseliş potansiyeli için üç münasebet sayılıyor. Bunlardan birincisi Bitcoin’in özel kesimin altın yatırımına denk gelmesi için on kay yükselmesi gerektiği.

Ayrıyeten, kripto para alımlarının PayPal ile entegrasyonunun sağlanması ve kurumsal talep artışının akabinde Bitcoin giderek daha fazla inançlı varlık olarak görülüyor.

Bir başkası ise Bitcoin’in altına nazaran kullanışlılık sağlaması. Bitcoin aslında bir blockchain ağı olduğu için kullanıcıların birbirine dağıtık bir kayıt üzerinden aktif ve pratik bir formda göndermesi mümkün. Altın transferi için ise pek de kolay olmayan fizikî transfer gerekiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle