Yapar Zeka Yüzünden Kaybolacak Meslekler Hangileri?

 Yapar Zeka Yüzünden Kaybolacak Meslekler Hangileri?
Okunuyor Yapar Zeka Yüzünden Kaybolacak Meslekler Hangileri?

Yapay zeka nedir ? Nasıl başladı ? Ne kadar süredir bu kavram hayatımızda? Yapay zeka insanlar için bir tehdit mi ? Gelecekte yapay zekanın ulaşacağı nokta öngörülebilir mi ?

Bu soruların hepsi yapay zeka ile ilgili çevremizde çok sık duyduğumuz sorulardan birkaç tanesi. Haber başlıklarında okudukça ve yeni icatlar çıktıkça kafamızda oluşan sorular elbette daha da artıyor. Cevaplarını merak ediyormuyuz ? Evet, birçoğumuz bu soruların cevabını arıyor ancak yapay zekanın geleceği noktaya bilemediği için kısa süreli araştırmalar malesef yapay zekanın geleceği hakkında bir ışık tutmuyor.

Araştırmamıza yapay zekanın basit tanımını yaparak başlarsak bizce daha anlamlı sonuçlar yakalayabiliriz diye düşündük ve sizin için şu tanımı geliştirdik.

Yapay Zeka, cansız varlık, nesne ve araçlara, düşünebilir, yorumlayabilir bir zeka kazandırılması kavramı demektir.

Bu kavram bilinir anlamda aslında ilk defa 1956 yılında DCAI ( Dartmouth College Artificial Intelligence) konferasında Amerikalı bilgisayar bilimci John McCarthy tarafından dile getirilmiş ve kendisi ilerleyen yıllarda da yapay zekanın tarih içi gelişiminde farklı araştırmalarla bu kavramın zenginleşmesine öncülük etmiştir.

Peki kavramsal olarak yaklaşık 65 yıldır hayatımızda olan yapay zeka kavramı artık günümüzde birçok firma tarafından geliştirilmekte ve bizler tarafından da kullanılmakta. Günümüzde Yapay zeka ile ilgili kullandığımız alan ve yeniliklerden bazıları ;

 • Tesla Autopilot : Kendi kendini park edebilme , şerit merkezi kontrolü , koşula göre otomatik hız ayarlayabilme , geliştirilmiş otopilot kabiliyeti gibi sürücüsüz özellikler Tesla’nın hayatımıza kazandırdığı araçta kullanılan yapay zeka özellikleri
 • Google Asistan Özelliği : Google tarafından işlenmiş ve geliştirilmiş , kişiye özel asistanlık hizmeti veren mobil ve akıllı bina sistemleriyle uyum gösteren , alarm , hatırlatma ,search özellikleri sunan birçok özellik
 • Sophia :

Hanson Robotics isimli Hong Hong da faaliyet gösteren bir teknoloji firması tarafından geliştirilen , insani özellikleri barındıran ve gözlerindeki kameralar sayesinde karşısındaki kişiyi analiz edebilen , takip ve tanıma özelliklerini barındıran son dönemlerde robotların konuştuğu dönemde yapay zekanın en önemli taşıyıcılarından olan cansız bir robot teknolojisidir.

Peki yapay zeka ilerleyen dönemlerde hangi sektör ve alanlar içerisinde daha çok göreceğiz ve mesleğimizi tehdit etme ihtimali var mı ?

Evet var ama aşabiliriz. Bazı meslekleri yapan insanlar kendi alanlarında yapay zeka teknolojileri geliştikçe farklı alanlara yönelmek veya kendi alanlarında tercih edilir özelliklerini arttırmak zorunda kalabilir. Çünkü global anlamda iş yapma maliyetlerinin en büyük kalemi her zaman personel maliyeti olarak görülmüş ve birçok ülke de faaliyet gösteren farklı büyüklüğe sahip şirketlerde , işverenler her geçen gün daha fazla az personel-çok iş mantığı ile ticari hayatlarını değerlendirmekte sürdürmeye çalışmaktadır. Yapay zekanın ise kullanılabilir , geliştirilebilir ve birçok farklı alanda uygulanabilir olması nedeniyle , örneğin 3 farklı iş 3 insan yerine , 3 farklı iş 1 zeka kullanılabilir imkanı tanımasıyla tercih edilebilir ve gelişimi desteklenebilir bir kavram olarak her geçen gün değer kazanmaktadır .

Peki en çok hangi sektör ve alanlar yapay zekanın gelişiminden etkilenecek gibi görünüyor ?

 • Müşteri Hizmetler alanında
 • Ulaşım ve Havayolu alanında
 • Turizm alanında
 • E-ticaret ve sanal pazar alanında
 • Event ve etkinlikler alanında
 • Bankacılık ve Finans işlemleri
 • Eğitim ve öğretim alanında
 • Tıp alanında
 • Eğlence alanında
 • İşyeri ve konut güvenliği alanında

Özellikle bu sektörlerde çalışan insanlar ileryen dönemlerde bulundukları alanlarda yapay zekaya göre en iyisi olmak veya tercih edilebilir olmak konusunda gelişim sağlamak zorunda kalabilir.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle