Yapay Zeka İle Corona Tespiti Yapılabilir mi ?

 Yapay Zeka İle Corona Tespiti Yapılabilir mi ?
Okunuyor Yapay Zeka İle Corona Tespiti Yapılabilir mi ?

Yapay zeka destekli sistemlerin gelişmesiyle birlikte birçok alanda olduğu üzere sıhhat kolunda de aktif olarak kullanılmaya başlandı. Dünyaca ünlü üniversite olan MIT tarafından geliştirilen yapay zeka destekli uygulama öksürükten korona tespiti yapılabildiği duyuruldu.

MIT inanılmaz başarıdı ve yapay zeka kullanarak öksürükten korona tespiti yapmayı başardı

Yakın vakitte IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology’de yayınlanan makalede istekli bireyler tarafından elde edilen öksürük ses kayıtları sayesinde bir model oluşturulduğu belirtiliyor.

Eğitilen modele binlerce öksürük örneğinin yanı sıra kelam söylemi da dahil edildi. Asemptomatik korona hastalarının da dahil olduğu çalışmada yüzde 98.5 oranında muvaffakiyet sağlandı.

Çalışmalarını sürdüren ekip eğitilen modeli bir uygulamaya dahil etmek istiyor. Auto-ID Laboratuvarı’nda misyon yapan bilim insanı Brian Subirana, ” Tespit için geliştirilen bu model sayesinde örneğin bir fabrika veya restorana girerken kullanılırsa korona yayılımı konusunda önleyici olacaktır. ” kelamlarını kullandı.

Pandemi başlangıcından önce araştırma kümeleri zatürre ve astım tespiti için öksürük örnekleri üzerinden çalışma yürütüyordu. Birinci olarak ResNet50 olarak bilinen genel bir makine öğrenme algoritması ile farklı derecelerde vokal kord gücü ile alakalı sesleri ayırt etmek için ağ eğitildi.

1000 saatten fazla ses kaydı ile eğitilen ağdan sonra iki farklı model eğitimi daha yapıldı. Bu modelleri birleştirerek kas bozulmasını tespit algoritması ekleyen MIT kadrosu başarılı sonuca ulaştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle