Uzaydaki En Enteresan Gezegen Bu Olabilir: İşte “Pi Gezegeni”

 Uzaydaki En Enteresan Gezegen Bu Olabilir: İşte “Pi Gezegeni”
Okunuyor Uzaydaki En Enteresan Gezegen Bu Olabilir: İşte “Pi Gezegeni”

Cihan, pek çok kişinin favori matematik sabiti için özel bir ikram oluşturmuş üzere gözüküyor. MIT araştırmacılarının liderlik ettiği bir takım, pi sayısının birinci üç sayısını takip eden bir halde yıldızının etrafında, yörüngesini 3,14 günde tamamlayan uzak bir gezegen keşfetti.

MIT, yaptığı açıklamada Dünya boyutlarındaki kayalık gezegen K2-315b‘yi “aşırı sıcak” ve “muhtemelen yaşanamaz” olarak tanımladı. MIT lisansüstü öğrencisi ve bu hafta Astronomical Journal üzerinde yayınlanan makalenin başyazarı Prajwal Niraulagezegen bir saat üzere hareket ediyor” diyor.

Takım, bu dış gezegeni 2017 yılında NASA’nın Kepler Uzay Teleskopu K2 misyonunda toplanan datalarda buldu. Ömrü boyunca pek çok gezegenin bulunmasını sağlayan teleskop, 2018 yılında emekliye ayrılmıştı.

Araştırmacılar, gezegenin varlığını kara tabanlı Speculoos teleskop ağı ile tekrar denetim ederek doğruladılar. “Speculoos” sözü “Search for habitable Planets EClipsing Ultra-cOOl Stars” (Ultra-Soğuk Yıldızları Kapatan Yaşanabilir Gezegenler için Arama) söz kümesinin kısaltması olarak kullanılıyor.

K2-315b, soğuk ve sönük yıldızının etrafındaki pi yörüngesini sürdürmek için süratli hareket etmek zorunda. Dış gezegen 291.000 kmph suratı ile seyahat ediyor. Yıldızı ile yakın ilgisi de gezegenin yüzeyinin yaklaşık 350 Fahrenheit derece (177 Celsius derece) sıcaklığına ulaşması manasına geliyor.

Araştırma takımı, gezegenin gelecekte NASA’nın uzun gecikmeli James Webb Uzay Teleskopu tarafından yapılacak müşahedeler için eksiksiz bir aday olabileceğini söyledi ve bu da gezegenin atmosferi hakkında daha güzel bir bilgi sunacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle