Uzay Hakkında Bilmediğimiz 15 İlginç Bilgi

 Uzay Hakkında Bilmediğimiz  15 İlginç Bilgi
Okunuyor Uzay Hakkında Bilmediğimiz 15 İlginç Bilgi

Güneşe göre son derece küçük olan Ay nasıl oluyor da Güneş tutulmasına sebep oluyor ?

Evrendeki müthiş matematik ve uyum sayesinde ay ve güneş üst üste denk geldiklerinde kusursuz bir kapanma eyelmi gerçekleştiriyor ve biz ay güneşi yuttu zannediyoruz.En azından ilkel insanlar böyle zannediyorlardı.Güneşin çapı ayın çapından 400 kat daha büyük ama ay da dünyaya güneşe göre 400 kat daha yakın.Tamına tamına denk gelen bu oran sayesinde biz güneş tutulmasına denk gelebiliyoruz.Ne yazık kı bu harika oran da bozulmak üzere.Çünkü ayın yörüngesi değişiyor ve 50 milyon yıl sonra güneşi tam olarak kapatamayaca.Tabi biz o günleri göremeyeceğiz.

Gezegenler Güneş sisteminin sadece %1 ini kapsıyor

Devasa kütlesiyle sistemin tam göbeğinde duran Güneş kendi adını verdiği sistemin tam %99 unu işgal ediyor. Kalan %1 inde ise kalan gezegenler ve uyduları, astiroidler, kuyruklu yıldızlar, tozlar ve gazlar bulunuyor.

Gerçekten Güneş düşündüğümüzden de büyük mü?

Hem de çok büyük. Güneşin devası büyüklüğünü çıplak gözle anlayabilmemiz pek mümkün değildir. Ancak güneşi çift kapılı bir buzdolabı olarak düşündüğümüzde dünyamız yanında bir nohut tanesi kadar kalır. Diğer bir anlatımla güneşin içerisine 1 milyondan fazla Dünya sığabilir.

Göz alıcı halkası ile uzayda seyir halinde olan tek gezegen Satürn değil..

Tıpkı satürn gibi halkalarla uzay boşluğunda dolaşan bir cisim daha var.Etrafındaki 2 buz benzeri halka ve 247km² lik  eni ile küçük bir nesne olaraksatürn ve uranüs arasında.. bir yörünge de yer alıyor.

Uzayın En Büyük Elması

Dünyanın tam 2 katı büyüklüğünde bir gezegen ve tamamı elmastan oluşuyor.Süper dünya olarak anılan gezegen elmaslarla kaplı durumda.Dünyamıza olan uzaklığı 40 ışık yılıdır.

Elmas Yağmurları

Dünya atmosferinde taş, çamur ve hatta deniz canlılarından oluşan sıradışı yağışlar meydana gelebiliyor.Fakat bir elmas yağmuruna sadece Jüpiter ve Satürn de denk gelebilirsiniz.

Bu gezegenlerde  oluşan yıldırım fırtınaları havadaki metanı karbona dönüştürüyor ve bu karbon düşmeye başladığında katılaşarak önce granite sonra da elmasa dönüşüyor.

Yatay Cam Yağmurları

2013 yılında Hubble teleskobu tarafından keşfedilen ve dünyamıza çok benzeyen mavi bir gezegende yatay olarak cam yağıyor.Bu gezegen her ne kadar dünyamıza benzetiliyor olsa da

1000 derece sıcaklığın olduğu yeryüzüne yatay olarak cam yağıyor olması dünya ile bu gezegen arasında ciddi bir fark olduğunu gösteriyor.

Uzay Çok Sessiz

Özellikle filmlerde çok görürüz. Patlayan parçalanan uzay gemileri uzayda yankı yapar. Aslına bakarsak bu sesler gerçekte duyulamaz. Hava olmadığı için uzayda ses yayılamaz. İnsanların duyamayacağı bir frekansta ses dalgası ve titreşim var. Bu nedenle uzayda meydana gelen hiçbir sesi duyamayız.

Uydusu Olduğu Satürn’ün Halkasını Çalan: PAN

Satürnün uydularından biri olan Pan Satürnün halkalarından bazılarını yörüngesine taşıdığı için şekli değişmiş ve zamanla bir cevize benzemiş.2007 de bir teori olarak ortaya atılan bu durum 2017 yılında fotoğraflanarak kanıtlanmıştır.

Güneş sisteminde yüzen ada: VESTA

Güneş sistemimiz içerisinde dolaşan devasa bir göktaşı var.Kendisi sistemin en büyük göktaşı. Adı vesta olan göktaşının çağı tam 539 kilometre. Göktaşının bir ucundan diğer ucuna gitmek Ankara dan İstanbul’a gitmek aynı mesafedir.

Dünya ile Ay’ın arasına tüm gezegenlerin sığması mümkün

Dünya ile ay arasında bulunan açıklığa tüm gezegenler sığabilir.Hatta bunu yaptığımızda bile oldukça büyük boş alan kalır.

Marsta Hayat olmasa bile robotlar var

Hali hazırda Marsta tam 6 adet uzay aracı var.Marsta şuana kadar bir dünya dışı yaşam örneği bulunmasa da yüzeyinde dünya da üretilmiş Mars sakinleri varlığını sürdürüyor.

Aslında Marslı dediklerimiz bizimkiler.

Galaksi de ki Yıldızlar Dünyada ki Ağaçlardan Fazla mı ?

Dünyamızdaki yeşil alanlar azalıyor.Yeşillikler yok olmak üzere bile hala gezegenimiz de ki ağaçlar galaksimizdeki yıldızlardan fazladır.Dünya üzerinde yaklaşık 3 Trilyon ağaç varken galaksimizde 100 – 400 milyar arasında yıldız olduğu tahmin ediliyor.

Evren bazında konuşacak olursak çok fazla yıldız var.Şöyleki gezegenimizde ki tüm kum tanelerinden bile fazla.

Marsta Çok Büyük Bir Dağ

Marsta bulunan Olimpos Dağı çok büyük bir alanı kaplar.Bu tırmanan bir dağcının bir dağın tepesinde olduğunu farketmesi ise imkansızdır.Gezegenin kavisiyle birleşen bu dağ artık görünmez bir hale gelmiştir.Dağın yüksekliği 25 kilometre.

1 Gün 1 Yıldan Daha Uzun

Gezegenlerin Güneş etrafında ki 1 tam turu yılı oluşturuyor.Günler ise gezegenlerin kendi ekseninde yaptığı tam turdur.Venüs ise kendi etrafında tam 243 dünya yılında dönüyor.

Güneşin etrafındaki döünüşü ise 225 dünya gününde tamamlıyor.Bu nedenle venüste 1 gün  1 yıldan daha fazla sürüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle