TV Reklamları Artışta ! Televizyona İlgi Artıyor mu ?

 TV Reklamları Artışta ! Televizyona İlgi Artıyor mu ?
Okunuyor TV Reklamları Artışta ! Televizyona İlgi Artıyor mu ?

Reklamcılar Derneği’nin (RD) açıklamasına nazaran, RD, Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Taşınabilir Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) ismine, Deloitte tarafından “Türkiye’de İddiası Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Birinci 6 Ay Raporu” hazırlandı.

Raporun sonuçlarına nazaran, ocak-haziran döneminde ülke genelinde toplam medya ve reklam yatırımları 7 milyar 867 milyon lira, medya yatırımları ise 6 milyar 294 milyon lira oldu.

Kovid-19 salgın sürecinde marka bilinirliğinin korunması için, daha sonra da satış odaklı kampanyalar gerçekleştirildi. Bilhassa hayat tarzı (lifestyle) stili eser skalasına sahip olan reklamverenlerin yeni öncelikleri, meskende geçirilen müddetlerin artışıyla birlikte yeni müşteri kazanmak oldu. Birçok reklamveren de konutta geçirilen vaktin artmasıyla yanlışsız orantılı halde mesken içinde daha çok tüketilen mecralara yöneldi.

Pandemi sürecinin reklam yatırımları üzerindeki tesiri en çok bu yılın ikinci çeyreğinde hissedildi. TV ve dijital, öbür mecralara nazaran pandeminin olumsuz tesirini daha az yaşarken, bilhassa sinema ve açık hava medya yatırımlarında büyük düşüşler gerçekleşti.

TV yatırımları yüzde 4,9 artışla 2,2 milyar liraya yaklaştı.

Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde yüzde 34,7 hisseye sahip olan TV medya yatırımları, bu yılın birinci yarısında 2019’un birebir periyoduna nazaran yüzde 4,9 artarak 2 milyar 186 milyon liraya yükseldi. Pandemi öncesi küresel TV reklam harcamalarında, 2020 için yüzde 2,5 büyüme beklenirken, pandemi tesiri sonrasında ise yüzde 13,8’lik küçülme öngörülüyor.

Türkiye’de pandemi devrinde meskende geçirilen vaktin artmasıyla toplam TV izleme mühletleri yükseldi. Mart-mayıs periyodunda tematik kanal izlenmesi daha süratli artarken kısıtlamalar sebebiyle çekimlerin iptali, ana kanallarda tekrar yayınları mecburî kıldı.

Perakende, finans ve bilhassa e-ticaret bölümlerinde günün kaidelerini adresleyen kampanyalar ile hareketlilik sağlanırken kimi reklamverenler bilhassa yapımdaki zorluklar nedeniyle kıymetli ölçüde kampanyalarını iptal etti yahut erteledi. Bu nedenle, süratli başlayan televizyon reklam yatırımları beklenenin altında büyüdü.

Yıl sonu raporunda ikinci yarıyıl reklam yatırımlarında kayda bedel bir artış bekleniyor.

Dijital içerik tüketimi arttı

Rapora nazaran, dijital medya yatırımlarının raporlanmasında bu yıl yapılan metodoloji değişikliğiyle yatırımlar daha geniş bir kapsamda ele alınıyor. Metodoloji değişikliği nedeniyle toplam dijital medya yatırımlarında birinci yarıda değerli bir büyüme gerçekleşti.

Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde yüzde 55,3 hisseye sahip dijital medya yatırımları, birinci yarıda 3 milyar 479 milyon lira düzeyine ulaştı.

Pandemi periyodunda dijital içerik tüketimi arttı. Gündem sebebiyle haber içeriklerinin tüketiminde ve buna bağlı olarak haber portalları, gazete ve haber kanallarının internet sitelerinin ziyaretçi sayılarında artış yaşandı. Dijital platformlardan mecmua okuyanların sayılarında da artış gerçekleşti.

Emsal formda, PC üzerinden ve mobilden oyun oynama, görüntü izleme ve müzik dinleme müddetleri uzadı.

Bu devirde arama motoru, görüntü reklamları ve toplumsal medyanın dijital reklam yatırımlarından aldıkları hisselerde evvelki yıllara nazaran artış yaşandı. Mobilin, dijital reklam yatırımlarından aldığı hisse, kıymetli ölçüde yükselerek yüzde 71,6’ya ulaştı, programatik formülle satın alınan yatırımların hissesi ise yüzde 81,4’e çıktı.

Mobilde artış, gazete tirajlarında yüksek kayıp yaşandı

Pandemi periyodu boyunca dijital dönüşümün ve konuttan çalışma oranının yükselmesiyle taşınabilir ticaret, taşınabilir bankacılık, meskenlere servis eden taşınabilir uygulamaların kullanımları, taşınabilir oyunlar, hayatı kolaylaştıran taşınabilir hizmetlerin ve uygulamaların kullanımları önemli oranda arttı. Taşınabilir reklam yatırımları, birinci 6 ayda 2 milyar 491 milyon lira düzeyine ulaştı.

Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde toplamda yüzde 2,9’luk hisseye sahip yazılı basın medya yatırımları, yüzde 37,3 azalarak 185 milyon TL oldu. Pandemiden kaynaklı kısıtlamalar sebebiyle tüketici mecra alışkanlığı sert bir değişim gösterdi; gündem haber portalları ve televizyona evrildi.
Gazete dağıtımının sokağa çıkma yasağı sebebiyle mümkün olmadığı günlerde, alternatif dağıtım formüllerinin de tesiriyle, yazılı basın mecralarında tiraj kayıpları yaşandı.

Medya yatırımları içerisinde yüzde 4,6 hissesi bulunan açık hava medya yatırımları, ocak-haziran periyodunda yüzde 26,7 düşüşle 289 milyon liraya geriledi.

Radyoda yılın ikinci yarısında kayıpların telafi edilmesi bekleniyor

Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde toplamda yüzde 2,1 hissesi bulunan radyo medya yatırımları, yüzde 17,1 düşerek 130 milyon TL olarak gerçekleşti.

Yıla çok güzel başlayan radyolar, bilhassa sokağa çıkma yasaklarında neredeyse reklam nesillerini büsbütün boş geçirdi. Pandemi devrinde aslında radyoların dinlenme mühletleri arttığı halde, reklamverende yıllardır yerleşmiş olan radyo otomobilde dinlenir algısı nedeniyle gelirlerde önemli bir düşüş yaşandı. Radyoların, yılın ikinci yarısında kayıpları telafi edip yılı az da olsa yükselişle kapatacağı öngörülüyor.

Açık olduğu ocak-mart devrinde büyüme gösteren sinema bölümü açık hava ile en olumsuz etkiyi hisseden ve hissetmeye devam eden mecra olarak göze çarptı.
Medya yatırımları içerisinde yüzde 0,4 hisseye sahip dal, birinci 6 ayda yüzde 54,1 düşüşle 25 milyon lirada kaldı.

Bu süreçte değişen tüketici davranışları doğrultusunda markalar bilgi verme kanallarını ve prosedürlerini gözden geçirerek, dijital tahlillere yönelip dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırdı. Bu alana yaptıkları yatırımları artırdı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle