Tarihteki İlk Film Hangisidir? 7. Sanat Nedir?

 Tarihteki İlk Film Hangisidir? 7. Sanat Nedir?
Okunuyor Tarihteki İlk Film Hangisidir? 7. Sanat Nedir?

Dünyada ‘7. Sanat’ olarak kabul edilen bazen güldüren, ağlatan, korkutan, heyecanlandıran film nasıl ortaya çıktı, ilk filmin yapımcıları kim, konusu ne?

Şimdiye kadar dünyada dizi, belgesel, film, video gibi dallarda toplam 2.189.007 görsel belge yer alıyor. Peki bu 7. Sanat hayatımıza nasıl girdi?

1980’li yıllarda ilk kameranın icat edilmesiyle dünya yeni bir akıma hazırlanıyordu. Fransız Auguste ile Louis Lumiere kardeşler 28 Aralık 1895’te Paris’in Grand Cafe on the Boulevard des Capucines’de izleyiciye sundukları gösteri sinama tarihinin ilk filmi olarak kabul edilir. Fransız kardeşlerin çektiği ve 1 dakikayı bile bulmayan bu film bir trenin Ciotat kasabasına girişini konu alıyor.

 ‘Trenin Gara Girişi’ ismi verilen film bazı kaynaklara göre Aralık 1895, bazı kaynaklarda ise Ocak 1986 olarak kabul ediliyor. Filmin gösteriminde ise en çok konuşulan konu filmi izlerken seyircilerinin yaşadığı korku oldu. Ekrandan dev bir buharlı trenin kendilerine doğru geldiğini gören seyirciler heyecan ve korku ile salondan kaçmaya başlamışlardı.

 Sinema tarihinin ilk filmi 16 kare tekniğiyle izleyiciye sunulurdu ve uzun zamanda böyle kaldı. Günümüzde uygulanan 24 kare tekniğine göre bu teknik daha hızlı bir teknikti ki günümüzde televizyonlarda 25 kare tekniği uygulanıyor.

 Bu filmden sonra Fransız Auguste ve Louis Lumiere kardeşler sinema tarihinin kurucuları, ‘Trenin Gara Girişi’ filmi ise dünya tarihinin ilk filmi olmuş oldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle