Sosyal Medyada Sahte Hesaplara Dikkat !Kişisel Bilgileriniz ..

 Sosyal Medyada Sahte Hesaplara Dikkat !Kişisel Bilgileriniz ..
Okunuyor Sosyal Medyada Sahte Hesaplara Dikkat !Kişisel Bilgileriniz ..

Sahte hesap neden kullanılır ? Birçok sosyal medya kullanıcısının merak ettiği soruların en başında belki bu gelir. Neden .. ?

İnternetin erişilebilirliğinin her geçen gün artması , kullanıcıların internetten beklentilerini de değiştirdi. Bazı kullanıcılar internette doğru bilgiyi edinebilmek için, kimi insanlar boş zamanlarını değerlendirmek, kimisi de sosyalleşebilmek için interneti kullanıyor. Ama yapılan araştırmalardan çıkan veriler daha farklı sonuçlar olduğunu ortaya koyuyor.

Dünyada yapılan araştırmalara göre farklı sosyal medya platformlarında sosyal medyada sahte hesap kullanımı oldukça yüksek. Bildiğiniz gibi Facebook, Twitter, Instagram gibi populer sosyal medya uygulamarında milyonlarca kullanıcı etkileşim halinde.

Sosyal medya uygulamaları hızlı bir şekilde kitlelere ulaştıkça tabi ki belli başlı problemleride peşinde getiriyor.

Peki Neden insanlar sahte(Fake) Hesap kullanma veya Sahte Hesap satın almak İstiyorlar ?

  • Takipçi Sayısını Fazla Gösterme : Takipçi sayısının fazla göstermek, ağırlıklı olarak, son dönemde kullanıcıların sosyal medya hesaplarından e-ticaret yöntemi ile gerçekleştirdikleri ürün satışı esnasında, karşı tarafta güven duygusu oluşturmak istenmesi nedeniyle yapılmaktadır.
  • Kişisel Bilgileri ele geçirme : Özellikle Twitter ortamında rastlanılan, kamu ve özel kuruluşlar adına açılan sahte hesaplar ile insanları tuzağa çekmek amacı ile açılmaktadır. İnsanlara fayda sağlayacak başlıkta haberler sunarak , onları üyelik formu oluşturma ve sonrasında bu form vasıtasıyla kişisel bilgileri edinme olarak bir düzenek oluşturulmuştur.
  • Cinsel Taciz veya Duygusal Sömürü : Son dönemlerde karşımıza çıkan diğer bir sahte hesap açma nedeni ”Duygusal Sömürü” konusu. Yine dolandırıcılık yapma amacıyla yapılmaktadır. İnsanlara sahte hesaplar yolu ile kendilerini acındırma, yokluk içerisinde gösterme ve ihtiyaç durumu yaratarak para veya destek istenilmesi durumudur. Cinsel Taciz ise tanınmamak amacıyla kişi veya kişiler üzerinde cinsiyetçi yaklaşımlardan kendini koruma amacıyla açılmaktadır.
  • Güçlü ve Popüler Görünme İsteği : Bazı insanlar sosyal medya da sadece bulunmak ve insanlar tarafından popüler görünmek isterler. Genelde yarı meşhur kişilerin takipçilerinde algı yaratmak için tercih ettikleri bir sahte hesap satın alma yoluyla ortaya çıkar.

Sosyal medya hesaplarınızı , şifrelerinizi ve kişisel bilgilerinizi koruyun. Arkadaşlık tercihlerinizi iyi belirleyin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle