SEO Önerileri İle Hit Artırma Rehberi

 SEO Önerileri İle Hit Artırma Rehberi
Okunuyor SEO Önerileri İle Hit Artırma Rehberi

Yazılarınızın özetlerini, yazılarınızdan ayırın.

Yazdığınız yazılarla ilgili kullanıcıları yazıyı okumaya davet eden bölümleri, yazınızın genel içeriğine bağlı olarak yeni cümlelerle oluşturun. Arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi veriyorsanız, aranılınca bulunmanın yollarını keşfettik, siz keşfetmekle uğraşmayın diye yazıyoruz şeklinde özetleyin mesela. Ama yine de başlık içerisindeki yazının açıklamada olması faydalı olacaktır. Bunu gereksiz iş gücü olarak görmeyin, listeleme ekranlarınızın da indexlenmesi, özgün olması ile mümkün olacaktır. Konseptiniz gereği çok ciddi bir içerik hazırlamıyorsanız insanların yüzlerinde ufak bir tebessüm yakalamanız iyidir.

Mümkün olduğunca özgün imaj kullanın.

Arama motorlarının imaj arama algoritmaları çok gelişmiştir. Özellikle Chrome kullananlar, kullanmıyorsanız çok ayıp, Google HTML 5 desteği sayesinde her hangi bir imajı Google üzerine sürükle bırak yaparak, internet üzerinde benzer görsel aramanın mümkün olduğunu bilirler. Aynı zamanda görsel aramalarda benzer görsel ara seçeneği kullanılabilir. Bu algoritma sayesinde Google, görselin ilk kez nerede kullanıldığı çok rahat algılamaktadır. Sizin yazınız özgün olmasına rağmen imajınızın başkasına ait olması istemeden başka bir firmanın reklamını yapmak anlamına gelir. Çünkü Google içerik kopyalanan sayfanın daha değerli olduğuna karar verebilir. Ayrıca kullandığınız görselin lisans durumuna göre gelebilecek cezaların hızlanmasına neden olabilirsiniz.

İmajlarınıza SEO yapmayı sakın unutmayın.

Arama motoru optimizasyonu yaparken atlanan en büyük hata imaj için gerekli html kodlarının imajın kaynak kodlarına eklenmemesidir. Bu konudaki boşluk, imaj aramada sizin daha çabuk üst sıralara yükselmenize sağlar. İmaj bölümünde hızlı ilerleyen bir site yazı aramalarında da değerli hale gelecektir. Hem de çok zor bir konu kesinlikle değildir. Bütün yapmanız gereken HTML kodları içerisinde “alt” kodu ile imaja açıklama girmek. Yönetim paneli kullanılan web sitelerinde, panel içerisinde imajların düzenlenmesi ile ilgili bir alan var ise kesinlikle gerekli düzenlemelerinizi yapın. İmajların isimlerini bu “alt” kodu ile uyumlu hale getirin. Sitenizde kullandığınız logo bile çok önemlidir. Lütfen logonuza isim olarak logo demeyin. Siteadi-logo şeklinde isimlendirin. Özellikle imajların arama motoru optimizasyonuna uygun hazırlanmıyor olması, online satış sitelerinde atlanılan bir detaydır. Bu detay arama motoru optimizasyonunda geride kalmanıza neden olacaktır.

Kaliteli backlink çalışması yapın.

Backlink, internet üzerinde bir sitenin sizin sitenizi link yolu ile göstermesidir. Bunu imaj olarak veya text olarak yapabilirsiniz. Ama bunu çok abartamazsınız. Özellikle kaliteli Backlink paketleri gibi tanıtımlarla satılan paketleri kesinlikle iyice incelemeden satın almamanızı öneririm. Sitenize link veren diğer sitelerin sizinle benzer içeriklere sahip olması kalitesini arttırır. Ama sadece Backlink satmak amacı ile açılan siteler, Google tarafından kalitesiz ve bu işin ticaretini yapan siteler olarak işaretlenirse vay halinize. Google webmaster araçlarından sitenize gelen backlinkleri düzenli olarak takip edin. Kalitesiz siteleri Google link reddetme aracı ile kabul etmiyorum şeklinde işaretleyin. Bu konu ile detaylı bir makale hazırlayacağız. Ama unutmayın sizin yapmaya çalıştığınız arama motoru optimizasyonunu baltalamak isteyen rakipleriniz her zaman var olacaktır. Çok uzun soluklu ve dikkatli bir süreç olduğundan uzman bir ekipten bu konuda destek talep edebilirsiniz.

Backlink alınacak sitelerin miktarlarını ve linkinizin yayınlanacağı alanları, aniden sonuna kadar açılan bir musluk gibi değil, hafif hafif açılan bir musluk gibi konumlandırın. Sonuçta bu backlinkler paralı olacaktır ve bir süre sonra linkleriniz kaldırıldığında Backlink grafiğiniz birden düşüş yaşamamalı. Backlink çalışmasının mümkün olduğunca doğal bir şekilde ilerlemesi, deli gibi Backlink kasmaktan daha çok fayda sağlayacaktır. Backlink durumunuzu Ahrefs.com/ sitesi üzerinden ücretsiz olarak gözlemleyebilirsiniz.

Sizin olmayan referans linkleriniz için Google’a bilgi verin.

Yazınızın hazırladığınızda başka sitelerden referanslar verebilirsiniz. Bu referanslara vereceğiniz linklerde HTML kodu ile “a” etiketini kullandığınızda rel=“nofollow” demeyi unutmayın. Arama motorlarının botları sitenizi gezerken bu linklere tıklayıp sitenizden gidecektir. Sen burada dur, oralar bana ait içerik değil demek için yazılan rel=“nofollow” örneğin yazılarınızın altında yorum yapıp aslında kendi reklamını yapmak isteyen kişilerin linklerinde de kullanılmalıdır. Sizin için küçük bir detay ama arama motoru optimizasyonu için önemli bir detaydır.

Sosyal medyayı en azından backlink için kullanın.

Sosyal medya yönetimi zor bir konudur ama getirileri gerçekten çok fazla olan mecralardır. Fakat firmaların birçoğu bu gücün farkına varamadı hala. Tamam, bunun için bir bütçeniz olmayabilir. Bu iş sizin için çokta önemli görünmeyebilir ama firmanız ve markanız için, dünyanın en çok bilinen sosyal medya platformlarında sayfa oluşturmayı unutmayın. En azından hiçbir işinize yaramasa ve hiç güncelleme yapmasanız bile, sizi işaret eden ve bilinirliği en iyi seviyede olan sitelerden çok kaliteli Backlink almış olursunuz. Üstelik bedava.

Site içi linkleme yapın.

Yazdığınız yazıların içerisinde sizi ifade eden kelime gruplarından sitenizin diğer bölümlerine geçiş için site içi linkleme yapın. Bunu yaparken sadece anahtar kelime gruplarınıza ve alakalı yazılara linkleme yapın. Alakalı alakasız her yazıya link vermeyin ve en önemlisi bunun için plug-in kullanmayın. Çok belli oluyor ve Google bir şey demez ise kullanıcılar tepki gösterebilir. Arama motoru optimizasyonu ile insanların gelmesini sağlayıp sonra içeride tutamaz iseniz yaptığınız çalışmanın çok da bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca kelimelerinizi gerçekten gerekli değilse anasayfaya yönlendirmenin hiçbir artısı yoktur. Bu yönlendirmeler sırasında hatta “a” etiketini kullandığınız her yerde “title” kullanmayı sakın ihmal etmeyin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle