Salgın Sırasında Çevrenizedeki Değişenlerin Farkındamısınız?

 Salgın Sırasında Çevrenizedeki Değişenlerin Farkındamısınız?
Okunuyor Salgın Sırasında Çevrenizedeki Değişenlerin Farkındamısınız?

Koronavirüs salgını birçok ülkede tedbir alma zorunluluğu yarattı. Bu alınan kararlar genellikle karantina

ve sokağa çıkma yasağı tedbirleri olarak sıralandı. Tabi bu durum insan sağlığını Covid 19 riskinden korurken, insanlar dışındaki diğer canlılar ve özellikle hayvanlar için gözle görülür değişimler yarattı.

Avrupa’da en çok dikkat edilen ve konuşulan olay ise, Venedik kanallarında yaşayan yunus balıkları üzerinde medyada paylaşılan bir takım resimler oldu. Gerçi bu fotoğrafların geçersiz olduğu anlaşılsa da, paylaşılan öteki pek çok manzara (sokaklarda dolaşan hayvanlar gibi) epeyce gerçek görünüyordu. İngiltere Tabiat Tarihi Müzesi (Natural History Museum), Pandemi döneminde paylaşılan an ve fotoğrafları destekleyen birtakım sayılar paylaştı.

Mart ayının sonlarında Birleşik Krallık’ta araba kullanımı olağan düzeylerin %60 altındaydı ve bu da hava kirliliğini önemli ölçüde azaltırken, yollardan geçişleri de daha inançlı hale getirdi.

Müze tarafından yapılan online inceleme, BK Ekoloji ve Hidroloji Merkezi’nden (UKCEH) Dr. Carole Helfter, BK’de ve global olarak, konuta kapanma tedbirlerinin hava kalitesinin süratli bir formda güzelleştirilebileceğini gösterdiğini söyledi: “Sera gazlarının uzun ömürlü olduklarını anlamak kıymetlidir lakin COVID-19 salgınından öğrenilen dersler, gelecekte emisyon azaltma stratejilerini şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Öteki yerlerde de kirliliğin azalması, milyonlarca kişinin birinci kere konutlarından Himalayalar’ı görebilmelerine imkan tanıdı ve Delhi’nin güneş panelleri ile üretilen elektrik ölçüsü %8 arttı. İncelemede yer alan öteki tesirlerin ortasında ise İngiltere’nin genelinde araçlar ve inşaatlar kaynaklı titreşimlerin azalması bulunuyor.

Yaşanan bu duraksama devri (antropause olarak adlandırılıyor) insan kaynaklı hareketlerden etkilenebilen tartı dalgası belirleyicileri üzere bilimsel araçlara da yardımcı oldu.

Galler’in köylerine kadar inen yahut ünlü sembolik yerlerde görülen yabanî hayvanların manzaraları, salgının en başında yaşanan memnunluk verici vakaların bazılarıydı fakat bunların ne kadarının gerçek olduğunu belirlemek hayli zordu. Raporda belirtildiği üzere “hayvanlar katiyen insanların artık o kadar fazla etrafta olmadıklarını fark ettiler. Lakin bu hayvanlar tıpkı vakitte biz beşerler tarafından da çok daha fazla fark edildiler.” Yapacak diğer hiçbir şey olmaması sebebiyle pek çok kişi aslında esasen var olan şeyleri fark etmeye başladılar. Müze, insanların antropause’u kaydetmelerini teşvik etmek ismine bir fotoğraf müsabakası da düzenledi.

Birleşik Krallık’ta iRecord internet sitesi üzerinde yabanî ömür imajlarının bildirimleri 2019’a nazaran %54 arttı. Kelebek ve güve müşahedeleri, yapılan bildirimlerin yarısını oluşturmaktaydı fakat en süratli büyüme yarasa görüntülemelerinde yaşandı. Şaşırtan olmayan bir halde bahçe kuşları daha sık görülürken, insanların görmek için seyahat etmelerini gerektiren kılıçgaga ve saz delicesi görüntülemelerinin sayısı azaldı. Bu kuşların da doğal muhafaza alanlarının dışına gerçek alanlarını genişletmiş olmaları mümkün lakin şimdi insan yerleşimlerine yaklaşmamış gözüküyorlar.

Belirsizliklere karşın UKCEH Biyolojik Kayıtlar Merkezi müdürü David Roybu bilgiler araştırmacıların BK genelinde hayvan ve bitki tiplerinin ne durumda olduklarını anlamaları için çok kıymetli” diyor.

Daha geniş olarak bakıldığında ise müellifler, bu müşahedelerin gezegen genelinde insanların aktiflikleri ile gezegenin nasıl “zarar görebileceği yahut iyileşebileceği” konusunda ümitliler. Her ne kadar iklim değişikliği birkaç aylık kapanmadan büyük ölçüde etkilenmeyecek kadar yavaş gerçekleşsede, öteki çevresel tesirler çok daha kısa bir müddette ortaya çıkabiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle