Bilgisayarımın Hard Diski Bozuldu! Ne Yapmalıyım?

 Bilgisayarımın Hard Diski Bozuldu! Ne Yapmalıyım?
Okunuyor Bilgisayarımın Hard Diski Bozuldu! Ne Yapmalıyım?

Dünyada hızla kendini yenileyen teknolojinin ile birlikte kullanıcıların teknik bilgilerinin uygun seviyede olmadığı görülüyor. Yaşanan meseleler karşısında tahlile ulaşabilmek için önerilmeyen sistemleri uygulayan ve profesyonel dayanak almayan kullanıcılar, tahlile ulaşamadıkları takdirde ise aygıtlarına daha da fazla ziyan verebiliyor. Bilhassa değerli dataların içerisinde bulunduğu sabit disklerde yaşanan meseleler karşısında kullanıcıların datalarını kurtarmak için yanlış müdahalelerde bulunabildiğini aktaran uzmanlar, hard disklerinde bozulma yaşayan kullanıcıların yapmaması gereken müdahaleleri sıralıyor.

Tahlile Ulaşılmadığında Aygıtlarını Kırıyorlar 

Online taşınabilir ve teknoloji destekçisi bir şirket tarafından İngiltere’de 2 bin yetişkin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran, teknolojik sıkıntılar karşısında 8 İngiliz’den 1’i aygıtındaki sorunu çözemediği takdirde kırıp, parçaladığını ve bilgilerine veda ettiğini belirtiyor. Teknik bilgilerin yetersiz kaldığı durumlarda, kullanıcıların hem yanlış müdahaleleri hem de profesyonel takviye almaktan çekinmelerinin değerli bilgi kayıpları oluşturduğunu söz eden Serap Günal, aygıtları ya da hard diskleri çalışmadığı için paniğe kapılan kullanıcıların emin olmadan attıkları yanlış adımlar nedeniyle bilgilerinin kurtarılma ihtimalini büsbütün ortadan kaldırdıklarının altını çiziyor. 

Hard Diskler Bozulduğunda Sakın Bunları Yapmayın 

Data Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal, azamî oranda datanın kurtarılması için uzak durulması gereken 8 yanlışlı müdahaleyi sıralıyor. 

1. Diski kullanmaya devam etmek. Bu durum, kurtarılması istenen dataların üzerine yenilerinin yazılması başta olmak üzere, var olan fizikî bozulmaların derecesinin artmasına yol açacak önemli problemlere sebep olarak, bilgilerin geri kazanılma mümkünlüğünü büyük ölçüde düşürüyor. 

2. Disk kısımlarını tekrar oluşturmak. Diskteki hasarlı kısımlar için yeni bir bölümlendirme yapmak, dataların üzerine yazılmasına yol açarak data kurtarma sürecini başarısız kılıyor. 

3. Bilgi kurtarma yazılımı çalıştırmak. Basitçe erişilebilen fiyatsız bilgi kurtarma yazılımlarının kullanılması, sık başvurulan fakat aslında güvenilmemesi gereken bir seçenek. Bu cins yazılımlar, fizikî hasarlı disklerde işe yaramayacağı üzere, disk üzerinde fazladan oluşabilecek aşınma ve yıpranmalar nedeniyle hasarın ölçüsünü artırarak diski büsbütün bozabiliyor. 

4. Disk birleştirmek. Sabit diskte parçalanmış belgeleri bilgisayar üzerinden birleştirmeye çalışmak, diskin daha fazla çalışmaya gereksinim duymasına ve ısınma üzere sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep oluyor. 

 

5. Diski ısıtmak, soğutmak ya da diske darbe uygulamak. Bozulan bir diski dondurma süreci, disk içerisinde nem oluşumuna, ısıtma ise bilgileri saklayan manyetik katmana ve diske vurmak da çeşitli iç mekaniklere ziyan veriyor. 

6. Diski açmak. Yalnızca uzmanlar tarafından tozsuz ortamda açılması gereken disklerin kullanıcılar tarafından açılıp düzeltilmeye çalışılması, bulunulan yerdeki toz parçacıklarının, ısı yahut nem değişiminin, plakada oluşabilecek yeni çiziklerin ya da öteki faktörlerin kalıcı hasar yaratmasına sebep oluyor. 

7. Format atmak. Bir hard diskte sorun oluştuğunu algılayan aygıtlar, otomatik bir ileti yayınlayarak kullanıcılardan diski formatlamasını isteyebiliyor. Kullanıcıların bu üzere komutları gözü kapalı bir formda dinlemesi, bilgileri kurtarma bahtını düşürüyor. 

8. PCB (kart) değişimi yahut kart üzerinde müdahale. Son derece tehlikeli bulunan bu değişimin denendiği, orjinal kart üzerindeki Rom-Chip’inin söküldüğü yahut lehimlemelerin yapıldığı disklerde bilgi kurtarma bahtı büyük ölçüde azalıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle