Covid-19 Zenginleri Kimler? Nasıl Zengin Oldular?

 Covid-19 Zenginleri Kimler? Nasıl Zengin Oldular?
Okunuyor Covid-19 Zenginleri Kimler? Nasıl Zengin Oldular?

Bütün dünya koronavirüs felaketinin pençesinde inlerken ve yaralarını sarmaya çalışırken, salgının getirdiği yeni olağan, teknoloji devlerinin işine yaramış üzere görünüyor. Iddia edilebileceği üzere, online alışverişte yaşanan patlama en çok küresel alışveriş merkezlerinin işine yaradı.

Dünya’nın en varlıklı adamı, Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un, ferdî servetini 43 milyar dolar artarak 156 milyar dolara yükseldi. ABD’li akademisyen-aktivist bir niyet kuruluşu olan Siyaset Çalışmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan sayılara nazaran 18 Mart ve 17 Haziran 2020 ortasında Bezos servetini 8 milyar dolar artırdı. Bir karşılaştırma yapma açısından bu, ABD’deki her erkek, bayan ve çocuğa 100 dolar verse bile geçtiğimiz yıldan daha varlıklı olacak manasına geliyor.

Bezos bu inanılmaz kârlar treninde yalnız değil. Dünya’nın en güçlü beş adamı, Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett, ve Larry Ellison’un serveti, salgın sürecinde toplamda 101,7 milyar dolar arttı. En zenginleri Bezos olabilir, lakin oran açısından en yüksek büyüme, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’de görünüyor. Serveti Mart – Haziran ortasında 54,7 milyar dolardan 86,8 milyar dolara çıktı, yani yüzde 59 arttı. Facebook’un gelirinin çabucak hemen tamamı, reklamdan elde ediliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle