Digital Çağ Ne Demek? Ne zaman Başladı?

 Digital Çağ Ne Demek? Ne zaman Başladı?
Okunuyor Digital Çağ Ne Demek? Ne zaman Başladı?

Evet, belkide Pandeminin söylemlerimize kazandırdığı, farklı sosyal mecralarda birçok kişi tarafından kullanılan, 2020 yılının en favori cümlesi şüphesiz ki ”Artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak” dersek başımız ağrımaz.

Evet Covid-19 sağlık başta olmak üzere bununla birlikte birçok davranış ve yaşam koşullarımızı hızlıca etkisi altına aldı. Öncelikle ev içerisindeki yaşam stillerimiz , iş hayatındaki çalışma prensiplerimiz, yakınlarımıza olan davranış kalıplarımız, yeme-içme alışkanlıklarımız, temizlik ve hijyene bakış açımız olmakla beraber daha sayacağımız birçok bize özgü davranış ve bakış açılarımızı değiştirdi.

Peki birçok kişiyi bünyesinde çalıştıran Global veya Ulusal Şirketler Pandemiden nasıl etkilendi ? Çalışma hayatında neleri farketti ? Ne gibi Covid önlemleri aldı ? Ve pandemiye nasıl uyum sağladılar ?

Öncelikle Pandemi süreci, şirketleri hiç olmadığı kadar on-line olmaya zorladı. Kurum vizyonlarında hedefledikleri digital gerçekliğe planlarından daha kısa bir sürede ulaşmak zorunda kaldılar. Bununla ilgili devasa boyutlarda teknolojik altyapı geliştirmeleri yapan şirketler olduğu zaten biliniyor. Pandemide şirketlerin ilk karşı karşıya kaldıkları etki Uzaktan Çalışma zorunluluğu. Çalışma modellerinin içine , çalışanlarının yüzyüze iletişim halinde kalabilmelerini sağlamak amacıyla Teams veya Zoom gibi web portallarını kullanarak tele konferans modeli inşa etmek zorunda kaldılar. Ve bu zorunluluğun iş hedeflerine getirdiği sonuçları inceleme ve değerlendirme imkanı buldular. Belkide bu plan ilerleyen süreçte vizyonlarında olan şirketler, pandemi gibi küresel salgın olmasaydı bu hedeflerine hiçbir zaman ulaşamayabilecekti. Böylelikle bu süreçte başarılı uygulama alanları bulan şirketler ilerideki yıllarda digital gerçekliğin sağladığı bu telekonferans iletişimlerini İnsan Kaynakları tarafından entegrasyonunu sağlamak isteyebilirler.

Ki bu konuyla ilgili Microsoft firması ” İki ay içinde iki yıl değerinde digital dönüşüme tanıklık ettik ” gibi bir ifade paylaştı.

Salgın döneminde süphesiz en büyük değişim zorluğu ve çaresizliği ile Sağlık hizmetleri, Gıda Üretim ve dağıtımı, Perakende Gıda Sektörü, Kargo ve kuryecilik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler karşılaştı.

  • Gıda üretim ve Perakende firmaları , çevrim içi alışveriş entegrasyonunu hızlıca sistemlerine dahil edilmesi,
  • Sağlık hizmetleri veren kuruluşları, laboratuvar ve test teknolojilerinin geliştirilmesi,
  • Kargo ve kuryecilik sektörü ise zamanında ürün teslimatı, hızlı iletişim gibi alanlarda online iletişim kanallarını güncellemek durumunda kaldılar.

Hayatımızdaki en büyük değişimlerden biri de, mobil kullanımın hayatımızdaki payının artması. Ulaşılabilirlik, bilgi edinme kolaylığı artık sistemlerin güncel ve anlık veri paylaşımlarına zorladı. Mobil olarak gerçek zamanlı veri elde edebilmek insanların aldıkları kararlarda tercih nedeni oluşturmaktadır.

Aslına baktığınızda hayatlarımızı kısacık bir gözden geçirdiğimizde yaşadığımız değişimin temelinde hep digital bir çağın olduğunu görmemek mümkün değil. Makalemizin en başında 2020 yılının en çok söylenilen cümlesi ”Artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak” bize yaşadığımız çağ değişiminin Çok Büyük bir Digital Dönüşüm Çağının başında olduğumuzu anlatmaya çalışıyor. Yeme içme alışkanlıklarımızdan tutun da, eğitim ve öğretim hayatımızın işleyişi, iş hayatı modellemelerinden tutun da İnsan Kaynakları modellerine kadar birçok şey çok hızlı gelişen digital dünyanın etkilerini göstermektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle