Özel Mesaj (DM) Yolu ile Çapkınlık, Aldatmak mıdır?

 Özel Mesaj (DM) Yolu ile Çapkınlık, Aldatmak mıdır?
Okunuyor Özel Mesaj (DM) Yolu ile Çapkınlık, Aldatmak mıdır?

Teknolojinin sosyal medya üzerindeki gelişen etkisi, her geçen gün artmakta. Kullanıcıların portal’da daha fazla vakit geçirmesini amaçlayan birçok yeni uygulamada hayatımıza giriyor. Bununla ilgili arka planda dev gibi çalışan bir zeka sınıfı bulunmakta ve bulundukları sektörün adı gerçek tabiriyle Sosyal Medya Teknolojisi dersek yanlış olmaz. Bu uzmanlar insanların değişim ve ihtiyaç alanlarından beslenen bütün girişimciliğin önünü açıp, kullanımı artan havuzların popülerleşmesini sağlıyorlar. Bununla ilgili hepimizin bildiği ancak farkında olmadığımız bir ifadeyi hayatımıza soktular. DM (Direct Message), İngilizce dilinde anlam taşıyan ancak populer medyamızda Türkçeleşen ifadesi ile (DE ME) veya (Dİ EM) direk mesaj ifadesini hayatımıza sokmayı başardılar.

”DM’den yaz !! ” gibi jargonumuza hızlıca geçen ifade, Direct Message kelimelerin baş harflerinden oluşuyor. Hayatımızda kullanım alanı fazla olan bu cümle, günümüzde birçoğumuzun hayatını oldukça etkilemiştir. Türkçe ifade ile direk mesaj anlamına gelsede Özel mesaj anlamı taşıyan ve özellikle sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamaları İnstagram ve Twitter da sık kullanılmaktadır. Bu özellik iletişim kurma kabiliyeti sağlamakla beraber birçok kişide hem hukuksal hem de manevi birçok problemi birlikte getiriyor.

Özel Mesaj sosyal medyada ne gibi problemler yaratıyor ?

Sosyal Medyayı aktif olarak kullanan birçok kullanıcı, sosyal hayatlarının içinde olmayan bir veya birçok kişi ile iletişim halinde olmayı tercih edebiliyor veya kişi ile iletişim kurmayı denemiş olabilir. Son zamanlarda DM yolu ile ortaya çıkan bu etkileşim çabası, aslında mevcut hayatının dışında gelişen, aile hayatı içerisinde devam eden sağlıklı ilişkilerin bozulmasına neden olabilmekte.

Peki sosyal medyada özel mesaj yoluyla kurulan bu iletişim şekli uygun mu? Veya özel mesaj yolu ile kurulan istenilmeyen iletişimler, aile birliğinde Aldatmak olarak sayılmalı mı?

Bunun cevabı elbettekullanıcıların amaç ve davranışlarına göre farklılıklar gösterecektir, yapılan yazışma metninin içeriği ve amacı bu sorunun cevabında belirleyici olacaktır. Sosyal medya kullanımını seven ve pozitif amaçlar için kullanımını destekleyen bir ekip olarak, özel mesaj yolu ile kurulan günübirlik, sağlıksız ve amaçsız iletişimlerin doğru olmayabileceğini, özel mesaj yoluyla sadece bilgi edinilmesi gerekliliğinin önemini savunuyoruz.

Yazımızın tamamını okuduğunuz için teşekkürler.

Sosyal medya hesaplarınızda yazımızı paylaşmayı unutmayınız

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle