• Ana Sayfa
  • Gündem
  • Skype ve ZOOM üzerinden yapılan İşe Alım Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Skype ve ZOOM üzerinden yapılan İşe Alım Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 Skype ve ZOOM üzerinden yapılan İşe Alım Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Okunuyor Skype ve ZOOM üzerinden yapılan İşe Alım Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Skype ya da Zoom Kullanarak Yapacağınız İşe Alım Mülakatlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Covid19 le başlayan uzaktan çalışma sürecinde şirketlerin insan kaynakları departmanları işe alım mülakatlarında Skype ya da Zoom benzeri görüntülü arama programlarını daha çok kullanmaya başladılar. Daha çok diyoruz çünkü aslında bu programlar pandemi öncesinde de çok yaygın olmamakla birlikte özellikle farklı şehirlerde ya da ülkelerde ikamet eden adaylarla yapılan mülakatlarda kullanılmaktaydılar. Covid19 süreci görüntülü arama programlarıyla yapılan mülakatları yaygınlaştırdı. Bu nedenle beklediğiniz iş görüşmesi davetini Skype da ya da Zoom da buluşmak üzere alırsanız şaşırmayın. Her ne kadar söz konusu görüşmeyi evinizin rahatlığında yapacak olsanızda, Skype ya da Zoom aracılığı ile katılacağınız görüşmelerde dikkat etmelisiniz.

Daha Önce Skype Ya Da Zoom Kullanmadıysanız Mülakattan Önce Yazılımı Tanıyın

Daha önce Skype, Zoom ya da benzeri bir program kullanmamış olabilir, çok az kullanmış olabilir ya da programa ait fonksiyonlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Mülakat sırasında herhangi bir aksilik yaşamamak adına mülakattan önce bu programları daha önce kullanmış olsanız bile mutlaka test edin. Mülakat sırasında yanlış yapacağınız bir işlemin görüşmeyi kesintiye uğratması hoş olmayacağı gibi, yine görüşme esnasında programın dosya almak, dosya göndermek gibi özelliklerini kullanmanız gerekebilir. Olası ihtiyaçlarınız daha önceden belirleyin ve Skype, Zoom ya da kullanacağınız program her ne ise kullanmanız gereken fonksiyonları nasıl kullanacağınızı öğrenin. Konuşmanın yanı sıra aynı esnada programın yazma özelliklerini de kullanmanız gerekebileceğinden mülakattan önce bu konulara mutlaka çalışın.

Skype ve Zoom Kullanarak Yapacağınız Görüşmelerde Mümkünse Bilgisayar Kullanın

Cep telefonları ve tabletler hayatımızı kolaylaştıran harika cihazlar olmakla birlikte işe alım mülakatları sırasında masa üstü bilgisayarlar ya da laptoplar kadar kullanışlı olmayacaklardır.  Mümkünse bilgisayar ya da laptop kullanın. Eğer mümkün değilse cep telefonunuzu ya da tabletinizi sabitleyecek bir aparat kullanın ve kamera açısını karşınızdaki kişinin sizi rahatça görebileceği bir şekilde ayarlayın. Kullandığınız cihaz her ne olursa olsun ses ve görüntü kalitesini mülakattan önce mutlaka test edin. Hatta yakınlarınızdan birisiyle Skype ya da Zoom kullanarak görüntülü arama başlatın ve mülakat esnasında nasıl görüneceğinizi kontrol edin. Mülakat sırasında mikrofonlu kulaklık kullanmanız sesinizi iletmek ve karşı tarafı daha rahat işitmek ve anlamak adına faydalı olacaktır.

Her Mülakatta Olduğu Gibi Skype ve Zoom Kullanarak Yapacağınız Mülakatlarda da Dış Görünüm Önemli

Her ne kadar evinizde olsanız da Skype, Zoom ve benzeri programları kullanarak yapacağınız görüşmelerde işe alım mülakatının ciddiyetine uygun giyinmelisiniz. Sıcak yaz aylarında kravat takmak istemeyebilir ya da evinizden yapacağınız bir görüşmede kravatı aşırı resmi bulabilirsiniz ama yine de görüşmeye uygun bir gömlek ya da sizi ciddi gösterecek bir kıyafet seçmeniz mülakatı yapacağınız kişiler üzerinde olumlu intiba bırakacaktır. Görüşme esnasında ayağa kalkmanız gerekemeyecek bile olsa da altınızda pijama, eşofman, şort tarzında bir kıyafeti tercih etmeyin. Kıyafet seçimindeki ciddiyetiniz mülakata daha iyi konsantre olmanızı sağlayacak kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Mülakat Sırasında Arka Plan Görüntünüz Görüşmeye Uygun Olsun ve Işığa Dikkat Edin

Mümkünse sırtınızı verebileceğiniz tek renkli düz bir fon üzerinde yerinizi ayarlayın. Arka planda dikkat çekici hatta dikkati dağıtıcı görüntüler olmasın. Mülakat için Skype kullanıyorsanız arka planı bulanıklaştırma özelliğinden yararlanabilirsiniz ama görüşme esnasında kazaya kurban gitmemek için bunu nasıl yapacağınızı önceden mutlaka test edin. Işığın arkadan vurması halinde yüzünüz karanlık görünecektir bu nedenle ışığı karşıdan alabilecek şekilde pozisyon alın. Bunlara ek olarak görüşmeyi yapacağınız yerin dış seslerden en az etkilenecek yer olmasına da dikkat edin.

Mülakat Esnasında Gerekli Materyaller Elinizin Altıda Olsun

Skype ya da Zoom kullanarak yapacağınız mülakat sırasında gerektiğinde not alabilmek için elinizin altında kâğıt kalem bulundurabileceğiniz gibi görüşme sırasında masum kopyalar çekebileceğiniz notlar da masanızda olsun. Kendiniz için zaman zaman göz ucuyla bakabileceğiniz hatırlatmalar oluşturabilir, ekranınızın bir bölümünde sizin için faydalı olabilecek dosyaları açık tutabilirsiniz. Bununla birlikte mülakat sırasında daha önce yaptığınız çalışmalara ait dosyaları görüştüğünüz kişilere sunma olanağınız olabilir. Bunları da gönderilemeye hazır şekilde bilgisayarınıza da kolay ulaşabileceğiniz bir klasöre kopyalayın. Daha önce bu programlar aracılığı ile dosya göndermediyseniz görüşme öncesinde mutlaka deneme yapın.

Skype ya da Zoom Kullanıyor Olsanız da Mülakat Sırasında Göz Teması Önemli

Mülakatı program aracılığı ile yapıyor olsanız da bu görüşmenizde de normal mülakat süreçleri işleyecek ve kendinizi en uygun halde ifade etmeniz gerekecektir. Uzakta da olsanız göz teması kurmanız önemli. Konuşurken ekrana değil cihazınızın kamerasına bakın. Bu karşı tarafta göz teması etkisi oluşturacaktır. Ayrıca ara sıra küçük pencerede görünen kendi görüntünüze de bakarak nasıl göründüğünüzü kontrol edin. Beden dilinizi de mümkün olduğunca iyi kullanmak adına konuşurken ya da karşı tarafı dinlerken hafifçe ekrana doğru eğilebilirsiniz.

Sonuç itibariyle işe alım mülakatları işveren şirketlerin seçici davrandığı, adaylar için zorlayıcı ve stresli süreçler. Skype ya da Zoom tarzı görüntülü arama programlarında yapacağınız görüşmeler, uzakta olduğunuz için kendinizi yeterince ifade edememe, karşı tarafı yeterince etkileyememe gibi şansızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Bütün bu olumsuz ihtimalleri ekarte etmek adına görüntülü arama vasıtasıyla yapacağınız mülakatlar öncesinde mutlaka gereken hazırlıkları yapın.

Meta: Covid19 süreci işe alım mülakatlarında Skype ve Zoom benzeri programların kullanımı yaygınlaştırdı. Görüşmeyi evinizde yapacak olsanız bile dikkate almanız gereken hususlar var.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle