Online Alışverişte Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Online Alışverişte Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Okunuyor Online Alışverişte Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pandemi süreci ile birlikte e-ticaret sitelerinin kullanımı önemli derecede artış gösteriyor. Yapılan son araştırma, geçen yılın birebir vaktine nazaran e-ticaret sitelerinin kullanımının %159 arttığını raporluyor. Bu süratli büyümenin hackerlerin de ilgisini çektiğini aktaran WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, online alışveriş gerçekleştiren kullanıcıların dikkat etmesi gereken 10 kıymetli adımı sıralıyor.

Tüm dünyayı tesiri altına alarak alışılmışın dışında bir sürece sürükleyen COVID-19, kullanıcıların daha da dijitalleşmesine neden oldu. O denli ki Nielsen’in gerçekleştirdiği son araştırma, tüketicilerin e-ticaret sitelerini kullanımlarının geçen yılın birebir vakitlerine nazaran %159 oranında arttığını raporluyor. Online alışverişin bu kadar popülerleşmesi, tıpkı vakitte bir bölümün de dikkatini önemli oranda çekiyor. Siber saldırganların artan e-ticaret sitelerinin kullanımından ötürü kullanıcıların kredi kartı ve kimlik bilgilerine gözlerini diktiğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil’e nazaran, online alışverişte hackerlerin kurbanı olmamak için kullanıcıların uygulaması gereken 10 siber güvenlik adımı bulunuyor.

1. Alışverişlerinizi sanal kredi kartı ile yapın.

Online alışveriş sitelerinde kredi kartı ve banka kartlarınızın bilgilerini kayıtlı bırakmamaya ihtimam gösterin. Şayet kart bilgilerinizi kayıtlı bırakmanız gerekiyorsa kesinlikle sanal kredi kartı kullanın ve limitini alışveriş yapacağınız müddet içinde gereksiniminiz olan limit kadar ayarlayıp, alışveriş sonrasında limitlerini sıfırlayın. Alışveriş sitesinin data hırsızlığına uğraması durumunda sanal kartınızı çarçabuk iptal ederek, yeni bir kart oluşturabilirsiniz ve birebir vakitte limitini daima değiştirebileceğiniz için mümkün bir berbata kullanım durumunda gerçek kredi kartınıza nazaran daha inançlı durumda kalabilirsiniz.

2. Alışverişlerinizi inançlı Wi-Fi ağları üzerinden yapın.

Kafe, restoran ağları üzere herkese açık kablosuz ağlar üzerinde kart bilgilerinizi girmeyin ve finansal süreçlerinizi gerçekleştirmeyin. Bu üzere alanların siber saldırganların da en sevdiği alanlar olduğunu unutmayın. Şayet bu üzere halka açık kablosuz ağlar üzerinden süreç yapmak zorunda kalırsanız, kesinlikle öncesinde emniyetli bir VPN yazılımı ile temasınızı inançlı hale getirin.

3. Yalnızca inançlı e-ticaret alışveriş sitelerini kullanın.

Online alışveriş sırasında kesinlikle kullandığınız sitenin HTTPS ilişki sunduğunu ve kredi kartı ödemelerinde 3D Secure kullandığından emin olun.

4. Gerekli olandan fazla bilgi paylaşmayın.

E-ticaret sitelerine üye olurken, adres, telefon, vatandaşlık numaranız vb. birçok bilgi isteniyor. Gerekli olandan fazla bilgi paylaşmayın, şayet mümkün ise en az bilgi paylaşımı yapmaya ihtimam gösterin.

5. Tarayıcınızın otomatik tamamlama özelliğini kapatın.

Tarayıcıların çabucak hepsi işlerinizi kolaylaştırmak için sizden kart ve ferdî bilgilerinizi saklayıp, girişleri otomatik yapmanız için yardımcı olma teşebbüsünde bulunuyor. Lakin, unutmayın ki bu bilgileri bu biçimde saklamanız durumunda siber saldırganlar için bu bilgilerinize erişim daha da kolaylaşıyor.

6. Online kimliğinizi ve şifrelerinizi karmaşık ve farklı belirleyin.

Bütün online alışveriş sitelerinde birebir şifreyi kullanmayın. Saldırganların şifrenizi ele geçirmesi durumunda birinci yapacakları işin öbür e-ticaret sitelerinde ve hatta sizin ile ilgili bulabildikleri, erişebildikleri bütün online sitelerde (sosyal medya, e-posta, kurumsal e-posta vb.) bu bilgilerinizi deneyeceklerini unutmayın. Bu sebeple online hesaplarınızda karmaşık ve eşsiz şifreler kullanın. Ayrıyeten, online hesaplarınızda farklı şifreler kullanmanız durumunda, rastgele bir hesabınız hacklenmiş olsa bile öbür hesaplarınızı bu sayede inançta tutabileceğinizi unutmayın. Alışveriş yaptığınız sitenin bir data hırsızlığına uğradığını öğrenirseniz kesinlikle ilgili sitede ve birebir şifreyi kullandığınız bütün sitelerdeki ya da hesaplarınızdaki şifrelerinizi süratlice değiştirin. Mümkün olması durumunda sağlam şifre idare yazılımları kullanın.

7. Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

Mümkün olan bütün ortamlarda çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın, alışveriş yaptığınız site bu özelliği destekliyorsa kesinlikle aktifleştirin. Bu sayede şifrenizi girdikten sonra telefonunuz ile vereceğiniz kolay bir onay ile hesabınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız.

8. Bilgisayarınızı ve Antivirüs yazılımınızı aktüel tutun.

Taarruzların başlangıç noktası kullandığınız e-ticaret sitesi olabileceği üzere bilgisayarınızda bulunan bir zafiyet ile ilgili de olabileceğini unutmayın. Bilgisayarınızın işletim sistemini ve antivirüs yazılımını yeni tutmanız gerekiyor.

9. Kampanya ve bildirim e-postalarına karşı dikkatli olun.

Bir şey gerçek olamayacak kadar düzgün gözüküyorsa, kesinlikle bir sorun vardır. Gelen kampanya ve bildirim e-postalarına karşı kuşkucu olunması gerekiyor. E-posta içeriğindeki temas adreslerini kesinlikle denetim ederek en yeterli fırsat üzere gözüken e-postaların şifrenizi çalmasının önüne geçebilmenize yardımcı oluyor. Bu ilişki adreslerinin, alışveriş yaptığınız sitenin yepyeni adresi ile tıpkı olup olmadığını kesinlikle denetim edin. Kampanya e-postalarında çoklukla sizden şifrenizi girmenizi istemezler, açılan birinci sayfada şifrenizi girmenizi istiyor ise kesinlikle adresin doğrulunu denetim edin.

10. Sistemli olarak kredi kartı ekstrenizi denetim edin.

Artık birçok banka online alışveriş sonrasında bildirim gönderebiliyor. Bankanız ile görüşerek bu özelliği etkin edin. Alışveriş sonrasında gelen bildiri ile harcadığınız meblağı kesinlikle denetim edin. Bunun ile birlikte nizamlı olarak ekstrenizi denetim edin. Kuşkulu bir süreç görmeniz halinde kesinlikle bankanız ile görüşerek kartınızı iptal ettirin, kuşkulu süreç bildirimi yapın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle