İnsan Neden Uyur? Uyurken Beynimiz Çalışır mı?

 İnsan Neden Uyur? Uyurken Beynimiz Çalışır mı?
Okunuyor İnsan Neden Uyur? Uyurken Beynimiz Çalışır mı?

Uyku sırasında bile beynimiz çalışmaya devam ediyor. Bu bahiste kabul edilen ana teoriye nazaran, uykuda geçirdiğimiz saatler boyunca beynimiz ya kendini onararak toksinlerden kurtuluyor ya da öğrenip gelişiyor.

Araştırma grubu daha fazla bilgi edinmek ve her iki hipotezin de baskın olup olmadığını belirlemek için 60’tan fazla çalışmadan elde edilen toplam uyku mühleti, REM uyku müddeti, beyaz unsur hacmi ve beyin boyutu üzere bilgileri kullandı.

Takım, uykunun emelinde büyük bir değişikliğin 2,4 yaşında gerçekleştiğini buldu. O noktaya kadar, bebeklerin ve küçük çocukların beyinleri, kendilerini yine düzenlemek için REM uykusunu kullanıyor. Bundan sonra, REM dışı uyku baskın hale geliyor. Bilim insanları, uyku sırasındaki beynin asıl işinin kendini temizlemek ve onarmak olduğuna inanıyor.

Müelliflere nazaran, yeni doğanlar bu müddetin yaklaşık yüzde 50’sinde REM etabında uyuyor. 10 yaşına geldiklerinde uykularının yalnızca dörtte biri REM oluyor ve yaşla birlikte azalmaya devam ediyor. 50 yaşından büyük yetişkinler uykunun yalnızca yüzde 15’ini REM’de geçiriyor.

UCLA’nın bütünleştirici biyoloji ve fizyoloji profesörü, kıdemli ortak muharrir Gina Poe, “uyku, yemek kadar değerlidir” diyor ve ekliyor: “Uykunun hudut sistemimizin gereksinimleriyle ne kadar düzgün eşleştiği mucizevi. Denizanasından kuşlara ve balinalara kadar herkes uyuyor. Biz uyurken beynimiz dinlenmiyor.

Takım, hem insan hem de hayvan çalışmalarından data topladı. Beşerler ve öbür memeliler ortasında birtakım değişik benzerlikler olsa da, bu beyin aktivitesinin evrimsel gelişimini daha yeterli anlamak için daha fazla bilgiye muhtaçlık olduğuna inanıyor.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden başyazar Dr Junyu Cao, “çalışmamızın öteki memelilere de genişletilip genişletilemeyeceğini görmeyi istiyorum” diyor. 

Şimdiki araştırmalar, kronik uyku eksikliğinin bilişsel bozukluklar, demans, diyabet ve obezitede rol oynadığını gösteriyor. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle