Blog yazarken Para Kazanmak Mümkün mü?

 Blog yazarken Para Kazanmak Mümkün mü?
Okunuyor Blog yazarken Para Kazanmak Mümkün mü?

Blog yazmak, her ne kadar görsel medyanın günümüzde öne çıkması sebebiyle popülaritesini yitirmiş üzere görünse de hala hem şahsî olarak kendimizi tabir etmek hem de işimizi öne çıkarmak için en güzel yollardan biri. Bir blog oluşturup okuyucular ile içeriklerimizi paylaşmak için ise pek çok farklı site ve yol var.

Bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, atmanız gereken adımlardan en değerlisi de blog yazmak için siteler ortasından birini seçerek seyahatinizi başlatmak. Seçim yapmanızı kolaylaştırmak için bu alanda en başarılı 12 internet sitesine birlikte göz atacak ve ‘Blog yazmak için site nasıl seçilir?’ sorusunun karşılığını vereceğiz.

Blog yazmak için internet siteleri:

 • Medium.com
 • Blogger.com
 • Tumblr.com
 • Reddit.com
 • Quora.com
 • WordPress.com
 • Wix.com
 • Ghost.org
 • Squarespace.com
 • Weebly.com
 • Wannart.com
 • hbrturkiye.com

Listemizde öncelikle sadece üye olarak anında blog yazılarınızı paylaşmaya başlayacağınız blog servislerine yer vereceğiz. Sonrasında ise kendi sitenizi ve blog sayfanızı oluşturmanıza imkan sağlayan servislerden bahsedeceğiz. Size en uygun olanı seçip blogunuzu dilediğiniz üzere geliştirebilirsiniz.

1. Medium.com

Şayet odaklandığınız şey internet sitesi gibisi bir blog oluşturmak değil de sırf yazmaksa, aradığınız site katiyetle Medium.com. Pek çok blog müellifinin, gazetecinin ve hatta muharririn yaygın bir halde kullandığı Medium.com, blogun tasarımı üzere ayrıntılarla sizi uğraştırmıyor. 

Giriş yapıp anında yazı yazmaya başlayabileceğiniz Medium.com’u fiyatsız olarak kullanabilirsiniz. Lakin Medium.com’da oluşturduğunuz blogu öbür rastgele bir platforma taşıma talihiniz olmadığını da belirtmekte yarar var.

2. Blogger.com

Şayet ferdî bir blog ya da internet sitesi tasarımı ile uğraşmak istemiyorsanız, sırf kolay bir arayüz ile yazılarınızı düzenleyip yayınlamak istiyorsanız ve bunu büsbütün fiyatsız olarak yapmak istiyorsanız size en uygun seçeneklerden biri blogger.com.

Google hesabınız ile kolay bir adımla giriş yaparak anında kullanmaya başlayabileceğiniz blogger.com, hobi hedefli blog yazmak için epey ülkü.

3. Tumblr.com

En sık tercih edilen blog sitelerinden biri olan Tumblr.com, zahmetsizce kullanabileceğiniz ve görüntüler, GIF’ler ve görseller ekleyebileceğiniz kolay bir yapıya sahip. Tıpkı vakitte pek çok tasarım seçeneğine de sahip olan Tumblr, ferdî bloglar için biçilmiş kaftan ve üstelik büsbütün fiyatsız. Şayet siz de bir an evvel blog yazmak ve yazınızı paylaşmak istiyorsanız, bu pratik seçeneği değerlendirebilirsiniz.

4. Reddit.com

Aklınıza gelebilecek her husus hakkında fikirlerinizi paylaşabileceğiniz en renkli yerlerden biri de elbet Reddit. Şimdiye kadar bu gözle değerlendirmemiş olabilirsiniz lakin Reddit’i bir tıp blog platformu olarak kullanmak tercih edilen bir formül. Yazdıklarınız daha çok beşere daha kısa müddette ulaşsın istiyorsanız, Reddit sizin için yanlışsız seçenek olabilir. Tek yapmanız gereken üye olmak ve yazmaya başlamak.

5. Quora.com

Bir yandan yazı yazarken bir yandan da farklı kültürlerden beşerlerle etkileşime geçmek ister misiniz? Quora, sorulan sorulara karşılıklar yazmaya dayalı sistemi olan epeyce keyifli bir içerik platformu. Bilhassa işletmeler açısından değerlendirildiğinde, işiniz ile ilgili bahislerde sorulan sorulara yanıt verdiğiniz kaliteli blog gibisi içeriklerin sizi burada öne çıkaracağından emin olabilirsiniz.

Ferdî olarak da, ilgi duyduğunuz her çeşitten mevzu hakkında merak edilenler ile ilgili dilediğiniz kadar soru cevaplayarak istediğiniz tipten içerikler üretebilirsiniz.

6. WordPress.com

WordPress.com da tıpkı WordPress.org üzere size pek çok seçenek sunan ve blogunuzu keyifle oluşturabileceğiniz bir alternatif. WordPress.org’dan farklı olarak hosting servisi sağlayan WordPress.com’da fiyatsız bir başlangıç paketi bulunuyor.

Başlangıç paketinden farklı olarak daha gelişmiş bir blog isterseniz de Şahsî, Premium, Business ve E-ticaret paketlerinden birini seçerek belirlenen aylık fiyatı ödemeniz gerekiyor. Kullanıcı dostu ve epey pratik arayüzüyle WordPress.com, bilhassa ferdî bloglar için en sık tercih edilen platformların başında geliyor.

7. Wix.com

Wix.com, sürükle – bırak yoluyla, fiyatsız olarak bulunan onlarca şablon ortasından dilediğinizi seçip şekillendirmenizi sağlayan kolay bir arayüze sahip. Blogunuzu bir galeri ile desteklemek ve daha gelişmiş bir blog düzenlemek isterseniz, Wix.com’u tercih edebilirsiniz. 

Küçük işletmeler için de son derece kullanışlı olan Wix.com, internet sitesi ve blog kurulumunu fiyatsız olarak sağlıuyor lakin tıpkı WordPress.com’da olduğu üzere, daha gelişmiş özellikler için çeşitli ödeme planları mevcut.

8. Ghost.org

Ghost.org, yüklü olarak bloggerlık için dizayn edilmiş; son derece süratli ve kullanışlı bir site. Öteki seçeneklere nazaran düzenlenmesi konusunda daha komplike görünse de çoklukla WordPress’in daha çağdaş bir versiyonu olarak anılıyor ve sık tercih edilenler ortasında yer alıyor.

Ama sunduğu bu süratli hizmet için Ghost.org’un ziyaret sayısı limitli bir ödeme planı var. Dilerseniz daha ayrıntılı bilgi ve ödeme planı için buraya tıklayabilirsiniz.

9. Squarespace.com

Squarespace.com, yeni başlayanlar ve bir blog ya da internet sitesi oluşturma konusunda teknik bilgisi pek de olmayanlar için en yeterli seçeneklerden biri. Sürükle – bırak prosedürüyle basitçe kullanabileceğiniz Squarespace.com, esasen dört farklı plan sunan fiyatlı bir site fakat dilerseniz 14 günlük fiyatsız deneme seçeneği ile hizmeti test edebilirsiniz.

Ferdî kullanım için uygun olan planın fiyatı aylık 12 dolar ve 7/24 takviye alabileceğiniz bir grup ile taşınabilir uyumlu bir internet sitesi sahibi olarak blogunuzu dilediğiniz üzere şekillendirebilirsiniz.

10. Weebly.com

Seçtiğiniz şablonlar üzerinden dilediğiniz üzere bir blog oluşturmanızı sağlayan bir öteki platform ise Weebly.com. Bilhassa kullanışlı bir bloga sahip internet sitesi oluşturmak isteyen lakin teknik bilgisi olmayan işletmelerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği Weebly.com’da blogunuzu oluşturmaya fiyatsız olarak başlayabilirsiniz.

Fakat sonrasında gereksinim duyacağınız çeşitli özellikler için daha yüksek bir plana geçmeniz gerekebilir. Birebir vakitte alan isminizi bağlamak isterseniz de aylık 5 dolar ödeme yapmanız gerekecek. Kullanışlı arayüzü ve pratik sistemi ile Weebly.com’u tercih etmek isterseniz, ödeme planlarına da göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

11. Wannart.com

Wannart, kültür ve sanat alanında özgün blog yazıları ve çeşitli içerikler üreterek bunları kendi kullanıcı profilinizde paylaşabileceğiniz bir içerik platformu. Daima büyüyen bir okuyucu kitlesine sahip olan platforma siz de dilerseniz basitçe üye olarak dilediğiniz mevzularda yazılar hazırlayıp yayınlayabilirsiniz.

12. hbrturkiye.com

Harvard Business Review Türkiye de yeniden özgün yazılarınızı yayınlayabileceğiniz bir diğer platform. Lakin bu platformda yazılarınız yayınlanmadan evvel bir editör onayından geçiyor ve şayet onaylanırsa yayınlanma hakkı kazanıyor. Yazım yeteneğinizi test etmek ve kendinizi geliştirmek için HBR Türkiye isabetli bir tercih olabilir.

Blog yazmak için kullanacağınız siteyi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Size blog yazmak için siteler ve avantajlarından bahsettik. Lakin sitelerden rastgele birini seçmeden evvel dikkat etmeniz gereken noktaları hatırlatmakta yarar var. Gelin birlikte blog sitesi seçme noktasında dikkat etmeniz gerekenlere göz atalım;

 • Blog oluşturmadaki gayenizi belirleyin ve hedefinize uygun seçenekleri değerlendirin.
 • Gelecekte gereksinim duyabileceğiniz özellikler hakkında bir plan yapın.
 • Ücretlendirmelere kesinlikle göz atın ve gereksinimlerinize yönelik paketleri inceleyin.
 • Blogunuzu düzenlerken teknik olarak kâfi olup olmayacağınızı değerlendirin.
 • Para kazanma seçeneklerini araştırın.

Blog oluşturmadaki hedefinizi belirleyin ve emelinize uygun seçenekleri değerlendirin.

‘Blog yazmak nedir ve ben bunu neden yapacağım?’ Bu soruyu kendinize sormalı ve karşılığınızı etraflıca değerlendirmelisiniz. Blogunuzu oluştururken maksadınızı belirlemek doğal olarak gereksinimleriniz hakkında da fikir verecektir. Bu yüzden de evvel hangi gayeyle blog açtığınızı bilmeniz gerekiyor. Böylelikle örneğin işletmeniz için blog oluşturacaksanız bir işletmenin muhtaçlık duyabileceği seçenekleri size sunmayan siteleri baştan eleyebilirsiniz.

Gelecekte gereksinim duyabileceğiniz özellikler hakkında bir plan yapın.

Blogunuzu açarken gereksinim duymadığınız bir özellik, kısa bir mühlet sonra sizin için olmazsa olmaz haline gelebilir. Bu yüzden blogunuzu planlayın ve beklentilerinizi listeleyin. Seçim yaparken çok daha rahat hareket edeceğinizi göreceksiniz.

Ücretlendirmelere kesinlikle göz atın ve gereksinimlerinize yönelik paketleri inceleyin.

Fiyatsız seçenekler daima en cazip olanlar oluyor, biliyoruz. Fakat üstte da bahsettiğimiz üzere, ilerde oluşacak gereksinimlerinize karşılık vermeyecek bir fiyatsız plan aslında hiçbir işinize yaramaz. Bu noktada fiyatsız bir plandansa sizin için mantıklı olacak ve blogunuzu geliştirmenize yardımcı olacak fiyatlı bir plan seçmekten çekinmemelisiniz.

Blogunuzu düzenlerken teknik olarak kâfi olup olmayacağınızı değerlendirin.

Listede yer alan kimi seçenekler daha fazla ‘bilgi’ ve tasarımsal iş gücü gerektirirken bazıları çok daha kolaydı. Blogunuzu oluşturacağınız siteyi seçerken, arayüzünü rahat kullanıp kullanamayacağınızı, gelecekte blogunuzun gereksinim duyacağı özellikleri düzenlemenin ne oranda ‘elle’ yapılması gerekeceğini bilmek, ilerde işinizi kolaylaştıracaktır.

Para kazanma seçeneklerini araştırın.

Blog yazmaya başlama gayeniz para kazanmaksa, bunu size sağlayan ve hatta kolaylaştıran bir platform seçtiğinizden emin olun. Aksi takdirde emekleriniz boşa gidebilir.

Blog yazmak için gerekenler, sizi söz eden bir blog sayfası ve yaratıcı bir içerikten ibaret. Şayet aklınızda blog sitesi açma fikri varsa lakin bunu daima ertelediyseniz, vakit kaybetmeden başlayın ve denemekten korkmayın. Şimdiden muvaffakiyetler dileriz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle