Müthiş İcat! İşaret Diliyle Konuşan Eldiven Tasarladılar.

 Müthiş İcat! İşaret Diliyle Konuşan Eldiven Tasarladılar.
Okunuyor Müthiş İcat! İşaret Diliyle Konuşan Eldiven Tasarladılar.

Sağır ve dilsizler için yeni bir teknoloji gelişti. Bilgisayar yardımı ile sesli cevap iletişim kuran eldiven icat edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Washington Üniversitesi’nde Thomas Pyrior ve Navid Azodi isimli genç iki öğrenci inanılmaz bir icat geliştirdi.

Sağır ve Dilsiz vatandaşların kullandığı işaret dilini, sensörler yardımı ve bilgisayar aracılığı ile sesli konuşma diline çevirmeyi başardılar.

Bu geliştirilen teknoloji duyma ve konuşma problemi yaşayan insanlar için büyük bir umut ışığı yaktı. Bilindiği gibi bir rahatsızlığı yaşayan insanlar ses ile iletişim kuramadıklarından dolayı kendilerine eğitim yoluyla öğretilen işaret dilini kullanarak karşı tarafla iletişim kurabiliyorlar.

İşaret dili ile ilgili konuşma, birçok ülkede farklılık göstermekte ve hatta farklı aksan ve lehçelere göre bile örnekleri bulunmaktadır. İşitme ve konuşma engeli olan bireylerin iletişim kurabilmek için yüz mimiklerini, el hareketlerini ve beden dilini komple bir araya getirerek ortaya çıkan bir iletişim şeklidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle