LiDAR Sensörü Nedir; Nasıl Kullanılır ?

 LiDAR Sensörü Nedir; Nasıl Kullanılır ?
Okunuyor LiDAR Sensörü Nedir; Nasıl Kullanılır ?

iPhone 12’nin kamera özellikleri, dünkü Apple tanıtımıyla birlikte ortaya çıktı ve Pro modellerinin arka yüzünde bir LiDAR tarayıcısının bulunacağını öğrendik. Tıpkı küçük gizemli “benek”, birinci olarak iPad Pro 2020’de yer almıştı. Pekala, bu LiDAR tarayıcısı nedir, gizlice palavra söyleyip söylemediğinizi mi test ediyor?

“Işık algılama ve menzilleme” sözcüklerinin kısaltışmış hali olan LiDAR, birçok Android’li telefonda gördüğümüz Time-of-Flight (ToF) sensörünün bir adım ötesine geçmeyi vadediyor. ToF sensörü, aralık ölçümü ve üç boyutlu harita oluşturmak için kızıl ötesi ışıktan faydalanırken LiDAR, sahnenin farklı kısımlarına lazer yolluyor. Böylece menzil beş metreye kadar uzarken sanal nesneleri gerçek nesnelerin gerisine yerleştirmek kolaylaşıyor.

iPad Pro’daki LiDAR tarayıcısı, oda ölçeğindeki alanlarda âlâ bir biçimde çalışıyordu. iPhone 12’de ise artırılmış gerçeklik oyunları ve alışverişte öne çıkacak. iOS ve PC oyunu Hot Lava‘daki AR modu, Apple’ın LiDAR sensörüyle erimiş ırmakları odanıza taşıyacak.

iPhone 12’nin LiDAR sensörüyle birlikte bu teknolojiyi kullanan uygulamaların sayısının artması bekleniyor. Sensörün birinci kademede daha çok geliştiricileri etkileyecek olduğu açık, lakin vakitle kullanıcıların ilgileneceği oyun ve uygulamaların sayısı artacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle