Kredi puanı sorgulama nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

 Kredi puanı sorgulama nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?
Okunuyor Kredi puanı sorgulama nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Günlük araç yahut konut satın almak isteyen vatandaşlar, bankaların kredi imkanlarını yakından takip ediyor. Bankalar ise müşterilerinin kredi notuna nazaran meblağı belirleyebilirken, kredi vermeye uygun bulmayadabiliyor. Bankalardan ‘ret’ cevabı almamak için kredi notunuzu öğrenerek müracaatta bulunmakta yarar var.

KREDİ NOTU ANINDA NASIL ÖĞRENİLİR?

Bankalardan çekeceğiniz kredi için belirleyici öge olan ‘kredi notu’nu öğrenmenin tek yolu, Findeks’in internet sitesinden makul fiyat karşılığı talepte bulunmaktır. TC kimlik numaranız, telefon numaranız ve fiyatı online ödeyerek kredi notunuzun ayrıntılı dökümünü görüntüleyebilir ve PDF olarak aygıtınıza indirebilirsiniz.

Müşterisi olduğunuzun bankanızın taşınabilir uygulaması yahut internet sitesine giriş yaparak da Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Her bankanın online süreçleri farklılık göstermekle bir arada, uygulama içerisinde ‘kredi notu’ sözleriyle arama yaparak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Ayrıyeten bankanızın şubesine giderek, veznedardan kredi notunuzu talep edebilirsiniz. Makul bir fiyat karşılığında kredi puanınızın yer aldığı belgeyi alabilirsiniz.

E-DEVLET İLE FİYATSIZ KREDİ PUANI SORGULAMA

Türkiye Bankalar Birliği’nin e-Devlet portalı sayfasını ziyaret ederek kredi risk durumunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak buradan elde edilecek bilgi içerisinde kredi notunuzun yer almayacaktır. e-Devlet’ten alınan kredi risk durumu ile, bankaların size verdiği kredi limitlerini ve bankalara olan toplam borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bankaların size tanıdığı limitler, üstte bahsettiğimiz üzere kredi notu ile belirlenmektedir.

KREDİ NOTUNU ÖĞRENMENİN ÖTEKİ YOLLARI

Turkcell, Avea, Vodafone üzere telefon operatörleri, taahhütler karşılığında taksitle telefon ve tablet satışı gerçekleştiriyor. Bu satış süreçleri için müşterinin kredi notu denetim ediyor. Bir operatörün şubesine giderek, taahhüt karşılığı telefon ya da tablet almak istediğiniz vakit, misyonlu kişi sizden TC kimlik numaranız isteyerek anında kredi notunuzu denetim eder. Bu sırada misyonlu bireye kredi notunuzu sorabilirsiniz.

KREDİ ÇEKMEK İÇİN KREDİ NOTU KAÇ OLMALIDIR?

Bankaya ve kişinin gelir durumuna nazaran, kredi çekmek için kaç puana gereksinim olduğu değişmektedir. Lakin bir genel olarak kredi notu 1500 ve üzeri olan vatandaşlar, kredi almalarında bir sorun yaşamamaktadır.

Kredi notunun kimi durumlarda daha yüksek olması gerekebilir. Kredi notunun yüksek tutulabilmesi için kimi gerekli kurallar vardır. Kredi notunun yüksek tutulması için aylık kredi ve kredi kartı ödemeleri sistemli yapılmalıdır. Bu kredi notunun yüksek olmasındaki en temel ögedir.

KREDİ NOTU NE MANAYA GELİR, NASIL HESAPLANIR?

0-500: Kredi alma ihtimali düşük olan puan tipidir.

500-800: Kredi başvurusu talebine riskle bakılan lakin ipotek yahut kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan çeşididir.

800-1100: Kredi alması mümkün olan az riskli kümedir.

1100-1400: Borçlarını vaktinde ödeyebilen ve kredi notu yeterli olan kümede yer almaktadır.

1400 ve üzeri: Tüm bankalardan kredi kullanabilen ve düşük faiz ile kredi alabilen kümedir.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

* Aylık kredi ödemeleri bütçeye nazaran yapılandırılmalıdır.

* Borçlar bir üzerinde birleştirilmelidir

* Kredi kartı minimum ödemesi bir gün dahi olsa geciktirilmemelidir

* Çok fazla kredi müracaat yapmak kredi notunu düşürür korkusu yaşayanlar olabilir. Kredi müracaatının çok olması kredi notunu düşürmez. Lakin bankaların gözünde makus bir izlenim bırakabilir. Örneğin, bir ayda 10 tane kredi başvurusu yapmış olan kişi bankaların gözünde riskli kümesinde yer alır. Bu yüzden de kişinin kredi talebi onaylanmayabilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle