Koronavirüsün’ün Vücuda Giriş Anı

 Koronavirüsün’ün Vücuda Giriş Anı
Okunuyor Koronavirüsün’ün Vücuda Giriş Anı

Yaklaşık 1 yıldır sarsıcı bir şekilde dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını , dünyanın farklı ülkelerinde hala can almaya devam ediyor.

Bilim insanları ise, koronavirüs ün peşini bırakmıyor.

Çin ve ABD’li bilim insanları, koronavirüs (Covid-19) insan hücreleriyle etkileşim anını sanal gerçeklik teknolojisi üstün bilgisayarlarla görüntüledi. Çin’in başşehri Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde misyonlu biyolog Dr. Sai Li, Şubat ayında Hangzhou kentindeki bir biyo-güvenlik laboratuvarında virologlarla birlikte çalıştı. Çalışma sonucunda koronavirüsün insan hücrelerine nasıl yerleştiğini en net biçimde görüntülemeyi başardı.

VİRÜSÜ EN NET GÖREN BİRİNCİ KİŞİ

Li, basına yaptığı açıklamada “Virüsü bu kadar hoş çözünürlükte gören dünyadaki birinci kişi olduğumu düşünüyorum” dedi. Dr. Li ve grubu, virüsün kimi proteinlerinin insan hücrelerine nasıl kaydığını öğrenmelerini sağlayarak biyokimyasını nasıl ele geçirdiğini öğrendi. Araştırmacılar bu detaylı ve ayrıntılı fotoğraflar sayesinde koronavirüs proteinlerinin insan hücrelerine nasıl ziyan verdiğini, bazılarının da yeni virüsler yapmak için “kreşler” kurduğunu gözlemledi.

BİLİMDE ÇİN- ABD PAYDAŞLIĞI

Dr. Li ve ekibinin çalışmalarını ilerleten ABD’nin San Diego kentindeki Amaro Laboratuvarı bilim insanları, kusursuz bilgisayarlar kullanarak virüsün insan hücreleriyle etkileşimini ortaya koyan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edildiğini açıkladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle