Kopyalamayı kolaylaştıracak uygulama ClipDrop

 Kopyalamayı kolaylaştıracak uygulama ClipDrop
Okunuyor Kopyalamayı kolaylaştıracak uygulama ClipDrop

Akıllı telefonlar için epey fonksiyonel pek çok taşınabilir uygulama bulunuyor. Bilhassa fotoğrafçılık için ağzı açık bırakacak seviyede özellikler sunan uygulamalar var. AR(artırılmış gerçeklik) tarafında gerçekleşen kıymetli gelişmeler sayesinde kullanıcılar ile sanal gerçeklik biraz daha birbirine yaklaşıyor. Apple’ın iPhone ve başka aygıtları için eklediği LiDAR tarayıcı da tam bu olaya hizmet ediyor. AR tecrübesini artırmak için gelen ClipDrop uygulaması, gerçek dünya objelerini kopyalayıp ekrana yapıştırmayı sağlıyor. Yaklaşık beş ay evvel duyurulan ve dikkat çeken uygulama artık yayımlandı.

Gerçek objeleri çarçabuk ekrana taşıyan ClipDrop uygulaması

AR tarafında geliştirmeler süratle devam ederken karşımıza ClipDrop uygulaması çıkıyor. Google’da çalışan Cyril Diagne’nin geliştirdiği yazılım, taşınabilir aygıtların aslında kameralarına odaklanıyor. Taşınabilir aygıtlarda ve bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanan bu taşınabilir uygulama, gerçek ortamlarda çekilen görselleri, olduğu üzere sanal ortama aktarmaya imkan sağlıyor.

Koronavirüs periyodunda bilhassa konutta çalışmaya başlayan milyonlarca insan bulunuyor ve salgın devam ederken bu meskenden çalışma durumları birtakım şirketler için kalıcı olmaya başlıyor. Hâl bu türlü olunca da bu üslup yaratıcılığı geliştiren ve birebir vakitte insanların işlerini daha kolay formda halletmesini sağlayan uygulamalara da gereksinim duyuluyor.

Twitter üzerinden kaynak kodlarını paylaşan Diagne, herkesin bu uygulamadan yararlanmasını istiyordu. Yapılan Twitter paylaşımını aşağıya ekliyoruz.

ClipDrop aylar sonra artık kullanıcıya ulaşıyor. Bu taşınabilir uygulama, çektiğiniz imgeleri, Photoshop, Google Docs, PowerPoint, Canva ve gibisi pek çok uygulamaya yapıştırmaya imkan sağlıyor. Yazılım, iOS ve Android uygulamalarına ek olarak Windows ve macOS için de sunuluyor. Kullanıcıların yeniden masaüstünden yahut İnternet’ten imgeleri ve metinleri alıp bunları süratle dokümanlara aktarmayı sağlıyor.

Uygulama şu an için beta etabında ve birtakım yanılgılarının da bulunduğu söyleniyor. iPhone X ile yapılan bir testte, dağınık bir masada istenilen objenin bulunup çekilebildiği de bilhassa aktarılıyor. Uygulamayı indirdiğinizde birinci etapta beş fiyatsız süreç hakkına sahip oluyorsunuz, daha sonrası içinse bir yıllık abonelik için 39.99 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun dışında sadece metin kırpma yapmak istiyorsanız bu süreç fiyatsız oluyor ve uygulamayı indirmek de fiyatsız.

Hem Android hem de iOS aygıtlar için indirip denenebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle