İstanbul Depremi Yaşanırsa Hazırmıyız? Deprem teknolojiyi ..

 İstanbul Depremi Yaşanırsa  Hazırmıyız? Deprem teknolojiyi ..
Okunuyor İstanbul Depremi Yaşanırsa Hazırmıyız? Deprem teknolojiyi ..

Herkes olası bir İstanbul Depremini bekliyor. Peki buna hazırlıklı mıyız ? Teknolojik olarak neler değişti? İletişim problemleri yaşanacak mı? Daha önceki deprem bize neleri öğretti ? Gelin birlikte bu konu hakkında yazdığımız makalemizi okuyalım.

1999 Ağustos ayında Marmara Bölgesinde yaşanan ve İstanbulu’da etkisi altına alan bu büyük deprem süphesiz ki o anı yaşayan herkesin unutmak istediği, hatırlarken hala panik yaşadığı bir 45 saniyeydi. Hiç bitmeyecek sandığımız bir felaket yaşandı ve malesef birçok can kaybı yaşandı.

Bu olayın yaşanması ülkemizde birçok altyapı ve barınma problemlerinin olduğunu bizlere en net haliyle gösterdi. Eksik ve hatalı yapılan mimari ve binalar, şehir içerisinde güvenli sığınak alanlarının eksikliği, ulaşımda yaşanılan karmaşa, yol ve kullanılan trafik alanlarının sıkışıklığı gibi birçok alanda büyük bir riskle karşı karşıya kaldığımızı öğrendik.

Tabi bu fiziki eksikliklerin yanında diğer bir problem kaynağı ise, iletişim ve telekomünikasyon alanında yaşanılan tıkanmalar , şebeke problemleri, acil hat ulaşım sıkıntıları, bilgi edinebilme ve veri sağlama alanlarında da büyük boyutlarda problemler yaşadık. Böyle bir durumda kaldığımızda süphesiz fiziki riskler depremi yaşanmadan öncesini, teknolojik eksiklikler ise yaşandıktan sonrasını daha çok ilgilendiriyor.

Bundan sonra yaşanılabilecek bir İstanbul Depremi sonrasında alınan tedbirler çoğunlukla fiziki yapıların iyileştirilmesi ağırlığında bütçeleniyor ancak teknolojik olarak depreme hazırlığın hangi boyutta olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Deprem sonrası ile ilgili Türkiye’deki operatörler Turkcell ve Vodafone ne gibi hazırlıklar yapıyor ?

Aslına bakarsanız bütün kriz deprem anında yaşanan bir güvenlik telaşı ve bilgi edinebilme ihtiyacından kaynaklanıyor. O an içerisinde milyonlarca mobil hat kullanıcılarında doğan iletişim kurma durumu, doğal olarak şebekelerde yüklenmeye ve tıkanıklığa neden olmakta.

Bu durum karşısında hatların aktif kalıp, kesintisiz olarak çalışabilmesi için teknolojik altyapıların, fiber optik teknoloji kurulumlarının önemini gündemlerine aldılar. Fiber optik teknolojisi bildiğiniz üzere saç telinden ince, çok hassas bir şekilde üretilmiş kablolardan bilgi aktarılmasını sağlayan teknoloji yaşanan deprem tecrübelerinden sonra ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Deprem sonrası teknolojik geliştirmeler ile ilgili Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ciddi çalışmalar geliştirmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle