İcatları İçin Ölmeyi Göze Alan Mucitler!

 İcatları İçin Ölmeyi Göze Alan Mucitler!
Okunuyor İcatları İçin Ölmeyi Göze Alan Mucitler!

İcatları Nedeniyle Ölen Mucitler

Merak duygusu, günlük yaşantımızı kolaylaştıracak birçok buluşun ortaya çıkmasındaki ana etkendir. Modernleşme sürecinde  icat edilen nesneler de bu merak dürtüsü ile planlanmış ve uygulanmıştır. İcatlar, hayatımızın herhangi alanında işimize yarayarak günlük yaşantımızı kolaylaştırsa da bu kolaylığın sağlanmasına sebep olan kişiler, kendi elleri ile ortaya çıkarttıklar ürünler nedeniyle hayatını kaybetmiştir. İşte, icatları nedeniyle ölen mucitler;

1.Thomas Andrews

Andrews, Titanik gemisini ortaya çıkaran mühendistir. Titanik’in inşaası sırasında her türlü tehlikenin farkındaydı. Özellikle buzlu denizlerde Titanik’in güvenliğinin riskli olduğunu çok iyi biliyordu. Gemide bulunan filika sayısının artması gerektiğini belirtti fakat Titanik batmadan önce gemide Andrews’in önerdiği rakamın altında filika bulunmaktaydı. Titanik buzdağına çarptığında Andrews’te gemideydi. Birçok insanın hayatının kurtulmasını sağladı, fakat kendi cesedi bulunamadı.

2.William Bullock

Eğitime olan katkısı ve gazete, kitap dergi gibi yazılı basın ürünlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayan şüphesiz en önemli ilaç baskı makineleridir. William Bullock’ta ilk baskı makinesini ortaya çıkaran bir mucittir. Fakat, baskı makinesini kurarken bacağını makineye sıkıştırmıştır. Kangren oluşması nedeniyle de bacağının kesilmesine karar vermiştir. Ancak bacağının kesileceği ameliyat sırasında belli komplikasyonlar nedeniyle Andrew ameliyattan sağ çıkamamıştır.

3.Sylvester H. Roper

Bazı insanların araba, bazı insanların ise motor tukusu vardır. Günümüzde çok kişi tarafından tercih edilen motorsikletin tarihi de eskilere dayanmaktadır. İlk motorsikle Sylvester H.Roper tarafından icat edilmiştir. Temeli, bisiklete buhar takılarak oluşturulmuştur. Sylvester, icadının tamamlamasının ardından motosikleti denemek için yola çıkmıştır fakat o esnada gerçekleştirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Kalp krizi nedeni ile öldüğü açıklanan Sylvester’ın kazayı kalp krizi nedeniyle yapıp yapmadığı açıklanamamıştır.

4.Franz Reichelt

Reichelt’in lakabı, uçan terziydi. Çünkü kendisi paraşütlü bir kaban icat ettiğini ileri sürüyordu. Bunu insanlara kanıtlamak için de icadıyla birlikte Eyfel kulesine çıktı. Eyfel kulesine tırmanabilmek için korumaları uzun süre ikna etmesi gerekiyordu. Çünkü bunun gerçek olma ihtimali yoktu. Bir şekilde güvenlikleri ikna eden Reichelt, kuleden atladı ve icadı işe yaramadığı için hayatını kaybetti.

5.Horace Lawson Hunley

Amerika’daki savaş sırasında konfederasyonda deniz mühendisi olarak çalışıyordu. Savaşlarda işe yaraması için el gücü ile çalışan deniz altı formları icat etti. Hunley, deniz altı formlarından birisindeyken sistemin çalışıp çalışmadığını, bir sorun olup olmadığını denetliyordu. Fakat, denizaltı formu su almaya başladı ve Hunley dahil formun içerisindeki herkes hayatını kaybetti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle