Samsung’tan Gözlüksüz İzlenebilen 3 Boyut Görsel Video

 Samsung’tan Gözlüksüz İzlenebilen 3 Boyut Görsel Video
Okunuyor Samsung’tan Gözlüksüz İzlenebilen 3 Boyut Görsel Video

3D Nedir ? Bilimsel olarak bulunulan veya izlenilen ortamın en,boy ve derinliğinin bir arada olması. Nesneler eğer genişliği , uzunluğu ve derinliği ile aktarılabiliyorsa veya yansıtılabiliyorsa bulunulan ortamda 3 boyuttan bahsedilebilir. Burada önemli olan konu, izlenilen görüntünün derinliğinin gözlenebilirliğidir. Eğer gördüğünü cisim veya nesnede derinlik yok sadece yükseklik ve genişlik hakimse buna 2 boyutlu (2D) denilir.

Ancak bir nesnenin yükseklik ve genişlik ile birlikte derinlik açısıda bulunuyor ise buna 3 boyutlu denilir. 3D teknolojisi son dönemlerde en çok kendisine bilgisayar oyunlarında , sinema sektöründe ve ses sistemleri alanında ilgi buluyor. Hayata baktığımız pencere tamamen 3 boyutlu bir alana hitap ettiği için, sinema ve oyun sektöründe pazarlanan 3 boyutlu teknoljiler insanlar için daha gerçekçi bulunup, etki alanı daha güçlü bir boyutta hissedilmesini sağlar. Bu anlamda özellikle sinema sektörü kendi içerisindeki gelişen dünyasında 3 boyutlu sinema çekimlerine son 10 yılda epeyce ağırlık vermiştir. Büyük bütçeler ile çekilen sinema filmlerinin birçoğu 3 boyutlu teknolojiyi içermektedir.

Bununla ilgili televizyon üretiminde dünyanın en önemli teknoloji üreticisi Samsung, Çin’de kurduğu küp şekline benzeyen dev LED Ekran üzerinde, özel kullanım gerektiren gözlük veya başka bir ekipman olmadan izlenebilecek 3 boyutlu görseller yarattı. Bu teknoloji normal hayatın dışında ekipman ihtiyacı duyulmadan gözlenebilen 3 boyut teknolojisini bir adım daha ileri taşıdı. Samsung firması Çin’de hayat geçirdiği bu 3 boyutlu uygulama teknolojisinin bir benzerini daha öncede Kore’de yapmıştı.

Arttırılmış gerçeklik ilerleyen yıllarda hayatımızın birçok alanında kendine yer bulacaktır. Önemli teknoloji üreticileride en başta sağlık alanında, harita uygulamalarında, silah ve savunma sanayinde bu teknolojiyi hızlıca adapte etmenin peşindeler. Farklı boyutlarda teknoloji geliştirmek için yapılan mücadele ise teknoloji üreticileri arasında bir rekabet yaratarak bizlere kısa zamanda inanılmaz işlerin karşımıza çıkabileceğini umutlandırıyor.

İzleyeceğiniz video Samsung firmasının Çin’de uyguladığı gözlüksüz 3 boyutlu bir içeriği sunmaktadır.

Yazımızın tamamını okuduğunuz için teşekkürler.

Yazımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmayı unutmayın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle