Google Nasıl Kuruldu? Bugünlere Nasıl Geldi?

 Google Nasıl Kuruldu? Bugünlere Nasıl Geldi?
Okunuyor Google Nasıl Kuruldu? Bugünlere Nasıl Geldi?

Google, bu sefer kendisi için bir doodle yayınladı. Özel günleri hazırladığı özel doodle’larla kutlayan internet devinin 22. Doğum gününü kutlamak maksadıyla kendi doodle’nı hazırlandı.

Şirketin kuruluş tarihi 4 Ekim olmasına rağmen, Google daha önceki dönemlerde doğum gününü farklı tarihlerde de kutladı. Google internet arama devi günümüzde dünya internet arama motoru pazarının en büyük oyuncusu durumunda bulunuyor.

Hep anlatılır ama gerçekten iki üniversite öğrencisinin başlattığı bir akım bugün akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda. Çok kısa süre içerisinde Microsoft üzere dev yazılım şirketlerine dahi baş tutmayı başaran Google, bu kısa vakit zarfında süratle büyüyerek dünyanın en tanınan web arama motoru olmayı başardı.

Yıldan yıla büyüme suratını daha da artıran Google, internet dendiğinde akla birinci gelen ‘isim’ oldu. Google, öylesine popülerleşti ki, İngilizce’de internette arama yapmak için kullanılan ‘to Google’ aksiyonu dahi türetildi.

Larry Page ve Sergey Brin

Google’ın kıssası 1995 yılının bir yaz gününde, Standford Üniversitesi’nde okuyan iki gencin, Larry Page ve Sergey Brin’in, tanışmasıyla başladı. Kuracakları şirkete bir isim koymayı düşünen ikili, tanıştıktan yaklaşık bir yıl sonra ‘googol’ sözünden esinlenerek isim olarak Google’da karar kıldı.

1 sayısıyla başlayan ve sonuna 100 adet 0’sın gelmesiyle meydana gelen ‘googol’, ünlü Amerikan Matematikçi Edward Kasner’in yeğeni Milton Sirotta’nın 1938 yılında ortaya attığı bir sözdü.

Ve Eylül 1998’de şirketleşen Google, bu tarihi doğum günü olarak kabul etti.

Bugün milyonlarca ziyaretçisi bulunan ve dünya markaları ortasında gerçekleştirilen anketlerin birçoğunda birinci sıralarda yer alan Google, yalnızca bilgisayar ve teknoloji dünyasının değil, iş ve sanat dünyasının da vazgeçilmezlerinden biri oldu.

Yayınlanan birçok gazete ve mecmuada Google’ın kurucuları Brin ve Page’den övgüyle bahsedilirken, kimileri bu övgüyü daha da ileriye götürerek bu ikiliyi internetin ‘Thomas Edison’ı olarak lanse etmeye başladı.

Web arama motoruyla yetinmeyen ve büyüme ivmesini 10 yıl içinde hiç kaybetmeyen Google, sunduğu yeni servislerle de kullanıcılarını dört bir yandan elinde tutmanın uğraşı içerisine girdi.

El attığı her pazarda karşısına yeni ve önemli rakipler alan Google, buna karşın web arama motoru pazarında olduğu üzere öteki servislerde de başarılı olmasını bildi. Örneğin Gmail ile e-posta pazarına da el atarak Microsoft ve Yahoo’nun egemenliğini adeta yıktı.

Microsoft’la çabasında bununla da yetinmeyen şirket, Microsoft’un dünya çapında tanınan olan MS Ofis’ine de rakip oldu. Word söz işlemcisinden Excel türevi bir yazılıma kadar bir çok alternatifi kullanıcılarına internetten, üstelik fiyatsız ulaştıran Google, bu servisiyle de kullanıcıların sempatisini kazandı.

 Android ve Chrome

Google için tüm bunlar kâfi değildi elbette. Dev şirket, Android ile iOS’a ve Apple’a meydan okudu, Chrome ile Microsoft ve Mozilla üzere tarayıcı devlerini geride bırakıp fark attı.

Android, bugün Dünyanın en çok kullanılan taşınabilir işletim sistemi. Üstelik yalnızca telefonlarda ya da tabletlerde değil, televizyonlarda bile sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Chrome içinse söylenecek çok fazla şey yok. Kısa müddette Internet Explorer ve Firefox’un hâkim olduğu tarayıcı pazarını adeta ele geçirdi ve bu durum, yakın vakitte değişecek üzere de görünmüyor.

Alphabet ve Google

Google’ın CEO’su ve Sergey Brin ile birlikte kurucusu olan Larry Page, 2015 yılının Ağustos ayında Alphabet ismini verdikleri yeni bir “ana şirketin” kuruluşunu duyurdular. Artık Google ve bağlı öteki kolları, Alphabet’in alt şirketleri olarak faaliyet göstereceklerdi. Ve o denli de oldu.

Google ortak kurucusu Larry Page’in “büyük oranda bir şirket koleksiyonu” sözcükleriyle açıkladığı Alphabet, Google’ın en yeterli yaptığı işler üzerinde odaklanmasını (arama, reklam, uygulamalar, Android gibi) ve bunlarla ilgili olmayan başka kısımların (Google Fiber Google X, Calico, Google Ventures, Google Capital ve Nest) kendi başına, başka bir liderlikle yükselebilmesini sağlayacaktı. Google dahil yeni ortaya çıkan bağlı şirketler, artık işlerine daha çok odaklanabilecek ve daha kolay yönetilebileceklerdi.

Bugüne kadar Google’da CEO’luk misyonunu üstlenen Larry Page, bundan bu türlü Alphabet CEO’su olarak vazife yapacaktı. Sergey Brin ise, Alphabet lideri olmuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle