Google Aramalarında Yeni Dolandırıcılık Yöntemi ..

 Google Aramalarında Yeni Dolandırıcılık Yöntemi ..
Okunuyor Google Aramalarında Yeni Dolandırıcılık Yöntemi ..

Birçok internet kullanıcısı, herhangi bir elektronik eşyanın arızalanması sonrasında, ilgili markanın tamir ve bakım hizmeti için Google arama motoruna başvuruyor. Aramalar en güncel verileri alabilmek amacıyla yapılıyor ancak internet teknolojisinin sağladığı en güncel veriler her zaman en doğru ve en güvenilir olmayabiliyor.

Ülkemizde belki de her geçtiğimiz gün yeni bir dolandırıcılık yöntemi bulunuyor. En son insanlar tarafından aktarılan ve gündem haline gelen dolandırıcılık başlığının konusu Google arama motorlarında yaşanıyor. 

Vatandaş google arama motorlarının ilk sayfalarında çıkan ilk web sitelerinin güvenilir olduğu konusunda bir görüşe sahip. İşte dolandırıcılar bu bilgiyi kullanarak, hizmet almak isteyen insanların evine girip eşyalarının yerinde yapılamayacağını, alınıp iş yerlerinde yapacaklarını ve geri getireceklerini belirtiyorlar. Ama maalesef birçok kişi eşyalarının geri alamayarak büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Bir başka yöntem ise yüksek fiyatlama.

Yetkisi servis olarak gelen kişi veya kişiler, cihazdaki ilgili arızanın tamir ve bakım ücretinin olduğundan çok üzerine söyleyerek bir nevi dolandırma taktiği geliştirmişler. Niyeti kötü servis elemanları tarafından yapılan işlerin birçoğu, mağduriyetle sonuçlanıyor ve genelde olumlu gergi dönüş sağlanmıyor.

Zira internette ‘yetkili servis’ yazınca karşınıza çıkan her firmanın bu konu hakkında gerçekten uzman olup olmadığı referanslar veya iletişim yolu ile iyi değerlendirilmeli.  Genelde bu dolandırıcılık yoluna başvuran iş yerleri herhangi bir arama motorlarına reklam verip en üstte yer almaya çalışıyorlar ve 444’le başlayan numara kullanarak profesyonel firma imajı yaratarak inandırıcılıklarını artırıyorlar. Bu yaşanılan olay en son usta gazeteci Uğur Cebeci’nin bulaşık makinası tamiratı için yetkili sandığı bir servise yaklaşık 4 bin lira ödemesi ile gündeme oturdu.

EN EMNİYETLİ UYGULAMA SERBİS

Öte yandan Ticaret Bakanlığı, yakın bir vakitte bu tip şikayetlerin önüne geçebilmek için Servis Bilgi Sistemi’ni (SERBİS)  uygulamasını hayata geçirdi ve kendi bünyesinde tüm markaların yetkili numaralarını topladı.

Bu uygulamada bakanlık tarafından onaylı yetkili servislerin isimleri ve bilgileri bulunuyor. Münasebetiyle tüketiciler sistem üzerinden arama yaparak gerçek yetkili servislere ulaşabiliyor.

Kaynak: Tuğba Öztürk / ntv.com.tr

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle