ALS Hastaları İçin Google Yapay Zeka Aracı Nedir?

 ALS Hastaları İçin Google Yapay Zeka Aracı Nedir?
Okunuyor ALS Hastaları İçin Google Yapay Zeka Aracı Nedir?

Google kullanıcılarının desteği ile geliştireceği uygulamada ALS Hastalığı veya konuşma güçlüğü çeken insanlar için bir uygulama geliştirmeye çalışıyor.

Google, kullanıcılarından şarkı söylemelerini ve kayıt etmelerini istiyor. Böylelikle “Google ile Deneyler” (Experiments with Google) üyesinin ismi LipSync ve kullanıcılardan Tones and I’ın “Dance Monkey” müziğinin üzerine yapay zekasına kazandırmak için “dudak senkronizasyonu” tanımlaması yapacak.

YouTube’un masaüstü sürümü için geliştirilen LipSync, şarkıyı ne kadar düzgün taklit ettiğinize nazaran bir puan veriyor. Akabinde görüntünüz, Google’ın yapay zekasını eğitmek için kullanılıyor. Görüntü kaydına ses dahil edilmiyor. Google konuştuğumuz vakit yüzümüzün nasıl hareket ettiğini yapay zekaya öğretmeyi amaçlıyor. Bu sayede konuşma zorluğu yaşayanlar veya ALS hastaları için daha güzel araçlar geliştirilebilecek. Örneğin bir gün yapay zeka, bir kişinin yüz hareketlerine bakarak ne konuştuğunu anlayabilir ve konuşma zahmeti çeken kişinin yerine sesli olarak konuşabilir.

Yeni yapay zeka takviyeli konuşma tanıma fonksiyonu, Google’ın duymaya yönelik ve öteki erişim kolaylığı fonksiyonlarının ortasına katılacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle