Gerçekten Renkleri Tanıyormusunuz ? Testimize Başlayın ..

 Gerçekten Renkleri Tanıyormusunuz ? Testimize Başlayın ..
Okunuyor Gerçekten Renkleri Tanıyormusunuz ? Testimize Başlayın ..

İnsanların renkleri ve imgeleri algılayabilme hüneri kesinlikle aralıklar içerisindedir. Bu sonların ötesinde görseller hazırlayarak illüzyonlar oluşturulabiliyor. Örnek vermek gerekirse sinemalar üzere hareketli içerikler aslında bizim imaj algılayabilme hızımızdaki kısıtlamadan faydalanıyor.

2019 yılında “Yılın En Kâfi İllüzyonu” karşılaşmasında ikinci sırayı alan bu imaj de gerçeklik algısını bir sefer daha masaya yatırıyor. Zira renkler algılama formumuza göre değişiklikler gösteriyor. 

Sarı-yeşil-kırmızı

 

 

Bahsi geçen optik illüzyonda kişinin ekrana bakışındaki değişiklik, renkleri algılama formu üzerinde de etkili oluyor. Soldan sağa olarak bakışlarımızı kaydırdığımızda noktalar sarı hale geliyor. Göz hareketi aşağıdan üste olduğunda ise noktalar bir anda sarı hale geliyor.

Bir dönem internette renkleri büyük tartışma yaratan elbise üzere değişen renkler etkili oldsa da bu görselde daha farklı bir durum kelam konusu. Renk değişimi gerçek vakitli olarak gözlerinizin önünde yaşanıyor. Natürel renk algısındaki değişim bu örnekte geçerli. Kırmızı ışıkta geçip renk algısını tartışmaya açmayı sağlayacak bir ‘illüzyon’ değil.

Üstte yer alan imajda deneyin yayınlanan görünümü yer alıyor. İllüzyon hakkında detaylar açıklandığı için bu imaj biraz hudut bozucu ve tam olarak beklenen etkiyi yaratmayı da başaramıyor. Tekrar de İngilizce biliyorsanız bu imgede illüzyonun dinamiğini görebilirsiniz.

‘Beyaz kareyi takip et’

Burada yer alan imaj ise daha açık bir halde göz yanılsamasını deneyimleyebilmemizi sağlıyor. Ekranda yer alan beyaz kareleri takip ettiğinizde renklerin nasıl değiştiği ortaya çıkıyor. 

Renk algısı nörologlar ve psikologlar üzere farklı disiplinlerden uzmanlar tarafından hep olarak incelenen bir bahis olarak biliniyor. Renkleri nasıl gördüğümüz, hepimizin her rengi birebir formda görüp görmediği uzun süredir tartışılıyor. Bu illüzyon da nesiller boyunca görme yeteneğimizde meydana gelen değişimi gösteriyor.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle