Dikkat : Siber Dolandırıcılık Tehlikeli Olmaya Başladı!

 Dikkat : Siber Dolandırıcılık Tehlikeli Olmaya Başladı!
Okunuyor Dikkat : Siber Dolandırıcılık Tehlikeli Olmaya Başladı!

Siber dolandırıcılık, İnternet ortamında gerçekleştirilen dolandırıcılık formülleridir. Dolandırıcılar, kimlik avı e-postaları, toplumsal medya, cep telefonunuzdaki SMS iletileri, düzmece teknik takviye telefon görüşmeleri, geçersiz alışveriş siteleri ve daha fazlası üzere sayısız sistem kullanabilirler. Bu tıp dolandırıcılıkların temel hedefi, kredi kartı hırsızlığı, kullanıcı oturum açma ve şifre bilgilerini ele geçirme ve hatta kimlik hırsızlığı olabilir. 

Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu’nun ikazları şöyle:

1. Oltalama: Günümüzün en yaygın siber dolandırıcılığı olan oltalama akınlarında hackerler, kimlik avı e-postaları göndererek kullanıcıları kandırmaya çalışırlar. Bu e-postalarda, bir siber hatalı sizi olağanda iş yaptığınız ya da bir kamu kurumu üzere sağlam bir web sitesinde oturum açtığınıza inanmanız için kandırmaya çalışır. Bu bir banka, kamu kurumu, toplumsal medya hesabınız, çevrimiçi bir alışveriş web sitesi, seyahat sitesi ve daha fazlası olabilir. 

2. Toplumsal Medya Dolandırıcılığı: Toplumsal medya dolandırıcılıkları, haber akışlarınızda göreceğiniz çeşitli gönderilerdir. Bunların tümü, potansiyel olarak makus gayeli yazılım barındırabilecek bir ilişkiye tıklamanızı sağlamak hedefiyle yapılır. Birden fazla vakit Twitter’da sponsorlu uydurma reklamlar ile ya da Intagram’da özel bildiri ile karşılaşılabilir.

3. Uydurma Telefon Uygulamaları: Taşınabilir dolandırıcılık olarak da isimlendirilen bu prosedür pek çok biçimde olabilir fakat en yaygın olanı kimlik avı uygulamalarıdır. Bu uygulamalar tıpkı kimlik avı e-postaları üzere gerçek üzere görünecek biçimde tasarlanmıştır. Tam olarak birebir fonksiyonu görür fakat e-postalar yerine makûs emelli yazılım geçersiz bir uygulama ile bulaşır. Telefonunuzda kayıtlı şifreler, fotoğraflar ve bankacılık uygulamalarındaki bilgiler üzere hassas bilgileriniz etkilenir.

4. Toplumsal Mühendislik Dolandırıcılığı: Toplumsal mühendislik, kullanıcının hassas bilgilerini ifşa etmesini sağlamak için siber hatalıların beşerden beşere etkileşimi kullanmasının bir yoludur. Toplumsal mühendislik insan tabiatına ve duygusal yansılara dayandığından, saldırganların sizi çevrimiçi ve çevrimdışı kandırmanın pek çok yolu vardır. Bu prosedürde herkese açık olarak paylaştığınız konut adresiniz, çocuklarınızın ismi, evcil hayvanınınız, doğduğunuz kent üzere birinci bakışta ziyanlı olmayan bilgiler kullanılabilir.

5. Geçersiz Alışveriş Siteleri: Sofistike dizaynlar ve düzenler kullanan siber hırsızlar, gerçek görünen yahut mevcut perakendeci web sitelerini kopyalayan uydurma perakendeci web siteleri oluşturabilir ve yayınlayabilir. Düzmece alışveriş siteleri gerçek olamayacak kadar düzgün fırsatlar sunabilir. Örneğin, çok düşük fiyatlarla tanınan giysi markaları ve değerli elektronik eserler bulabilirsiniz.

6. Beklenmeyen Ödül Dolandırıcılığı: Bu tıp dolandırıcılık, kimlik avı kategorisine girer. E-posta ya da bildiri, büyük ölçüde para kazandığınızı, egzotik bir yere fiyatsız seyahat yahut diğer bir şahane ödül kazandığınızı argüman edebilir. Seyahatinizi yahut karınızı talep etmek için iletide, sadece birkaç küçük fiyat ödemeniz gerektiği söylenir.

Kaynak: Hürriyet.com

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle