• Ana Sayfa
  • Blog
  • Digital İçerik Nedir ? Önemi Nedir ? Nasıl İçerik Yazarı Olunur?

Digital İçerik Nedir ? Önemi Nedir ? Nasıl İçerik Yazarı Olunur?

 Digital İçerik Nedir ? Önemi Nedir ? Nasıl İçerik Yazarı Olunur?
Okunuyor Digital İçerik Nedir ? Önemi Nedir ? Nasıl İçerik Yazarı Olunur?

Digital İçerik Nedir ? Digital içerik nasıl oluşturulur ? İçerik oluşturmak için eğitim almalı mıyız ? İçerik yazarı olmanın koşulu nedir ?

Digital İçeriği üreten siz, bu bilgiden yararlanan başkası olacaktır.

Digital içerik kavramı son yıllarda hayatımıza giren, sosyal medya ve digital çağda her geçen gün daha fazla konuşulan bir kavram olmaya başladı. Bu başlıkla beraber birçok alt türevleride hayatımıza girdi. Hatta bir sektör haline geldi. Bununla ilgili eğitim video ve setleri paylaşanlar, hiç eğitimi olmaksızın sadece interneti kullanım kabiliyet ve becerilerinden dolayı kendini bu alanda uzman ilan etmiş birçok kişi duyup farklı platformlarda okuyabilirsiniz. Öncelikle genel bu konuları yazmaya başlamadan önce digital içerik kavramını anlamaya çalışalım.

Peki Digital İçerik Nedir ?

On-line bilgi dünyasında bulunan herhangi bir konu hakkında üretilmiş, türetilmiş, paylaşılmış veya bildirilmiş kayıtlı bütün bilgi ve eklentilere verilen isimdir. E-dergi , E-kitap, görüntü, video, ses dosyası, blog yazıları , marka hikayeleri gibi milyonlarca başlık digital içeriği oluşturuyor. Büyük bir uzaydan bahsediyoruz, digital ortamda üretilen her bir eklenti bir içerik oluşturuyor diyebiliriz. Bir konu hakkında yazdığınız blog sayfanız var ise bilgi dünyasına o konuyla ilgili birçok içerik katkısı sağlamış olabilirsiniz.

Her bilgi digital içerik olur mu ? Başarılı Digital İçerik nedir ?

Evet olur. Ancak kullanım alanları, gerçek bilgiyi taşıyıp taşımamaları, bir marka mesajı ve hikayesi gibi önceliklerinin olup olmamasına göre ayrışır. Kısacası başarılı ve amacına ulaşan digital içerikler daha çok farkındalık sağlar. Metin, youTube üzerinden paylaşılan video, alışkanlıklar için hazırlanmış makale, bir tutum veya davranış üzerine yazılmış blog , gündem ve yaşanılan güncel konuları aktaran bir konu özellikli köşe yazıları farkındalık seviyesini arttırır.

Başarılı bir digital içerikte en öncelikli kriterler nelerdir ?

  • İçeriğin doğru öğreten bilgiler içermesi
  • Faydalanan kimsenin hayatına dokunmalı
  • Enerjisi yüksek, dikkat çekici ve ikna edebilir olması
  • Eğer bir metin içeriği ise , okuyucu etkilemeli ve sürdürülebilir olmalı
  • Eğer bir ürün ile ilgilisi ise bilgilendirici olmalı
  • Bir marka ile ilgili ise satın alma hevesi yaratmalı ve devamında tavsiye ve paylaşım yaratmalı
  • Herhangi bir konu ile ilgili ise çözüm odaklı, problemleri çözmeye yarayan nitelikte olmalı
  • Yüksek değerli içerikler (SEO) arama motorlarında farkındalık sağlar.

Peki bu digital içerikler oluşturmak için eğitim almalı mıyız ?

Almadan kendili geliştiren iletişimciler var ama profesyonel olarak bu alana yönelmek istiyorsanız, çıkacağınız yolculukta kitlelere doğru mesajı ulaştırmak, marka ve kurumlar için uygun ve etkili içerikler üretebilmek, trendlere uygun paylaşımlar hazırlayabilmek gibi detay ve tecrübe isteyen alanlarda zorlanabilirsiniz. İşte bu durumda, kendini iyi yetiştirmiş bir digital iletişim uzmanından alacağınız eğitim ve tabi severek yapabilmeniz sizi iyi seviyede digital içerik uzmanı olmanızı daha kolay ve ulaşılabilir bir hedef haline getirecektir.

Peki iyi seviyedeki digital içerik uzmanında hangi özellikler bulunmalıdır ?

Öncelikle SEO Analizi ve bilgisi yüksek, uluslararası markaların gelişim ve iletişim kabiliyetlerinde yetişmiş, mesaj ve yönlendirici bilgi düzeyi yüksek, zamanlama ve iş bilgisi yüksek birçok kişi bu konuda uzmanlaşmış sayılabilir.

Bizi okuduğunuz için teşekkürler


Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle