Çekme Belgeli Araç Almak Riskli midir ?

 Çekme Belgeli Araç Almak Riskli midir ?
Okunuyor Çekme Belgeli Araç Almak Riskli midir ?

Araba Neden Çekme Belgeli Olur?

Ülkemizde araç piyasası oldukça geniş ve farklı durumlarla karşılaşma ihtimalimiz de aynı oranda fazla. Karşımıza pek çok durum çıkıyor ve hepsi hakkında bir fikir edinmek çok zor. Bunun yanı sıra bilgi kirliliği sebebiyle doğruya ulaşmak zor olabiliyor. Böyle durumlardan biri de çekme belgesidir. Çekme belgesi nedir? Çekme belgeli araç alınır mı? Bu tarz sorular alıcıların kafasını sürekli kurcalıyor.

 Çekme Belgesi Nedir?

 Çekme belgesi arabanın çeşitli nedenlerden trafiğe çıkamayacağını belirtiyor. Bu belgeye sahip araçlar genellikle normal araba piyasasının daha altında bir ücrete satılırlar. Bu durum alıcıların kafalarında sorular oluşturur. Araç büyük bir kazaya mı karışmış yoksa masraflı bir arızası mı var? Bu sorulardan dolayı alıcılar çekme belgeli araçlara mesafeli yaklaşıyorlar. Durum her zaman kötü olmuyor. Bir aracın çekme belgeli olmasının çeşitli sebepleri olabilir. Araç hurda haline gelmiş, perte çıkmış veya kaza geçirmiş ise bu belgenin alınması olasıdır. Başka bir sebep ise kullanılmayan aracı vergiden muaf tutmak için çekme belgesi alınabilir.

 Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

 Eğer çekme belgesi almak istiyorsanız öncelikle aracınızın tüm borçlarını kapatmalısınız. Vergi dairesinden bunu belirten belgeyi ayrıca almalısınız. Daha sonra plakalarınızı sökmeli kimliğinizi, ruhsatınızı alarak bir notere gitmelisiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra araç için motorlu taşıt vergisi ödemek zorunda kalmayacaksınız.

 Çekme Belgesi Almak Ücretli Mi?

 Evet, çekme belgesi olmak için noterde ödeme yapmak gerekiyor. Çekme belgesi alabilmek için 22 TL ücret ödemeniz gerek.

 Çekme Belgeli Araç Satılabilir mi?

 Eğer bir çekme belgeli araca sahipseniz ve satmak istiyorsanız bunu engelleyen bir durum yok. Aracınızı ister çekme belgeli ister tekrar trafiğe çıkabilir şekilde satabilirsiniz.

 Çekme Belgeli Araç Almak Riskli Mi?

 Çekme belgesine sahip araç trafiğe çıkamaz. Eğer çıkarsa sahibinin ceza alması kaçınılmazdır. Araç almak için araştırma yaparken bu belgeye sahip taşıtlarla karşılaşmanız olasıdır. Böyle bir aracı değerlendirirken dikkatli olmalısınız. Bu aracın çekme belgesi almasının bir sebebi vardır. Bunu öğrenmelisiniz ayrıca uzman kişilerden yardım alarak teyit ettirmelisiniz. Bu demek değildir ki her çekme belgeli araç kullanılmaz haldedir, hurdadır veya perte çıkmıştır. Doğru araştırma sonucu iyi kararlar verebilirsiniz.

 Çekme Belgesi Nasıl Kaldırılır?

 Eğer bu belgenin geçerliliğini kaldırmak istiyorsanız bilmeniz ve yapmanız gerekler bulunuyor. Aracın çekme belgesini kaldırdığınızda aracın motorlu taşıt vergisi ödenmeli ve ayrıca muayenesi yapılmalıdır. Bunlar sizin için sorun teşkil etmiyorsa kimliğinizi ve ruhsatınızı alarak bir notere gitmelisiniz. Noterde bu belgenin geçerliliği kaldırıldıktan sonra plakalarınızı takarak tekrar trafiğe çıkabilirsiniz.

 Çekme Belgesi Nasıl Sorgulanır?

 Bir aracın çekme belgesi sorgulamasını yapmak istiyorsanız bunu e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Araç yetki belgesi sorgulama şeklinde arama yaparak bu sayfaya kolayca ulaşabilir ve aracın çekme belgesinin varlığını kolayca sorgulayabilir, gereli teknik bilgileri görebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle