Ay’daki Radyasyon Düzeyi Tehdit Yaratıyor mu?

 Ay’daki Radyasyon Düzeyi Tehdit Yaratıyor mu?
Okunuyor Ay’daki Radyasyon Düzeyi Tehdit Yaratıyor mu?

Uzayda gezinmenin birçok riskleri var ve bunlardan bir tanesi, yüksek radyasyon oranları. Dünyanın manyetik alanındaki gözetici katmanı geçtiğinizde, Güneş’ten ve galaksiden gelen parçacıklar hayatınızı önemli manada tehdit ediyor.

Science Advances’te yer alan bir araştırma raporunda Ay’a seyahat yapan astronotların maruz kaldıkları radyasyon düzeyi değerlendirildi. Ekibe nazaran astronotlar, günlük 1,3 milliSievert radyasyona maruz kalıyorlar ve bu epey yüksek bir kıymet. Bu pahanın Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotların maruz kaldığı radyasyona nazaran 2,6 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bir kıyaslama yapmak güç olsa da Çevreyi Muhafaza Ajansı, bir ABD vatandaşının bir yılda bir milliSievert’e maruz kaldığını söylüyor. Direkt radyasyonla ilgili bir iş yapanların bir yılda en fazla 50 milliSievert’e maruz kalmasına müsaade veriliyor. Ay’a giden bir astronot, bu eşiği yalnızca 38 gün 12 saatte geçiyor.

Araştırma, doğal olarak astronotların güvenliği mevzusuyla ilgili soru işaretlerine yol açıyor. Tekrar de Ay’ı sadece ziyaret etmek çok riskli olmayabilir. Lakin Ay’a kalıcı olarak yerleşip yaşamak, ömrü hakikaten kısaltabilir; münasebetiyle bunu yapacak teknolojiye şimdi sahip değiliz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle