Şarj Aleti Kullanmadan Pil Doldurulabilir mi?

 Şarj Aleti Kullanmadan Pil Doldurulabilir mi?
Okunuyor Şarj Aleti Kullanmadan Pil Doldurulabilir mi?

Rüzgar gücünün telefonlarda kullanılan bir elektrik gücüne dönüştürebileceğini belirten araştırmacılar, rüzgar türbinlerinin yerine geçecek bir küçük bir jeneratör ünitesi hazırladılar. “Nanojeneratör” şu an hafifçe esen rüzgarlardan ve tempolu yürüyüşünüzle oluşan esintiden bile 100 LED ışığını yakacak ve ısı sensörlerini çalıştıracak kadar güç üretebiliyor. İki plastik ayraçtan oluşan teknoloji, rüzgar olduğunda “triboelektrik etki” olarak bilinen süreç yoluyla elektrik yüklemesi yapıyor. Bu aygıtın “düşük maliyetli” olduğu ve şimdiye kadar üretilen en efektif ve verimli nanojeneratör olduğu konuşuluyor.

Aygıt, 5,8 km/saatlik hafif esintilerle bile güç üretebilirken saatte 29 km esen rüzgarlarda asıl özelliğini gösteriyor. Araştırmacılar, nanojeneratörü kullanıcın koluna yerleştirmenin kâfi olduğunu, kol sallamanın ürettiği gücün güç üretmeye yettiğini söylüyorlar.

Buna karşın araştırmacılar, mevcut rüzgar türbinlerinin yerini almayı değil klasik rüzgar türbinlerinin çözemediği sorunları çözmeyi hedeflediklerini söylüyorlar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle