ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

 ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?
Okunuyor ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

İkinci el bir araç alırken yapmanız gereken en önemli işlerden bir tanesi aracın hasar kaydını sorgulamak olacaktır. Hatalı bir ikinci el araç seçimi yapmamanız açısından hasar kayıtlarını incelemek faydalı olacaktır. Sorgulama işlemini yapmadan önce hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrası ile sınırlı olduğunu bilmek önemlidir.

SMS İle Hasar Kaydı Sorgulama

Sms ile hasar kaydı sorgulama bu iş için kullanılan en pratik yöntemlerden birisidir. Genel de çok tercih edilir. Plaka sorgulamak için öncelikle yapmanız gereken şey cep telefonunuzun Sms bölümüne gelerek plakanızı birleşik bir şekilde yazarak 5664’e göndermelisiniz.  Araç plakası değiştirilmiş olsa bile eski hasar kayıtlarına ulaşmanız mümkündür. Mesajın gönderilmesi ile birlikte en kısa zamanda size geri dönüş sağlanır. Mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, hasar bilgisi, hasarın maliyetleri gibi bilgiler detaylı olarak size gönderilir. Tüm operatör şirketlerini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Sizden bu sorguluma için 9,5 TL alınacaktır.

Ücretli Çağrı Merkezlerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Araç sorgulama için çağrı hizmeti veren birçok firma vardır. Öncelikle çağrı merkezini aramalısınız. Bu çağrı merkezlerinin ücretleri genel olarak değişir. Hepsi telefonda geçirdiğiniz süre üzerinden sizden ücret alırlar. Aracın plakası veya şasi numarası bilgilerini vererek hasar kayıtlarını öğrenmeniz mümkündür. Bu bilgileri aramadan önce hazırda tutmanız işleminizi hızlıca halletmeniz açısından önemlidir.

İnternet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Aracın hasar kaydının sorgulanma işlemi E-devlet uygulaması ile yapılabilmektedir. Öncelikle e-devlet şifreniz yoksa PTT’ye giderek 2TL karşılığında bir e-devlet şifresi almalısınız. İnternetin olduğu her cihazdan Turkiye.gov.tr adresine girerek Emniyet Genel Müdürlüğünün sorgulama hizmetlerini kullanabilirsiniz. E-devlet hesabınıza girdikten sonra arama bölümüne “Trafik poliçesi ve hasar sorgulama” yazarak gelen sayfaya arzu edilen bilgileri girdikten sonra ücretsiz olarak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-devlet haricinde başka internet siteleri de araç hasar kaydı sorgulama hizmeti sunmaktadırlar. Girdiğiniz siteye göre fiyatları değişmektedir. Bu sitelerde de plaka ve şasi bilgileri ile rahatça sorgulama yapmanız mümkündür.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle