ABD Ordusunda Robot Köpekler Devri Başladı !!

 ABD Ordusunda Robot Köpekler Devri Başladı !!
Okunuyor ABD Ordusunda Robot Köpekler Devri Başladı !!

ABD Hava Kuvvetleri, birçok dijital teknolojiyi kapsayan Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi’ni denerken karada üslerin güvenliğinde görev alması planlanan “robot köpekleri” de test etti. “Vision 60” tipi robotlar, askeri üslerin etraflarında keşif, tespit ve haritalama üzere birçok görev icra etmek üzere Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi’nin bölümü olarak geliştiriliyor.

Hava Kuvvetleri, farklı bölgelerde bulunan Amerikan kuvvetleri ortasında gerçek vakitli bilgi toplama ve paylaşma ağı sağlayacak Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi’ne yönelik test yaptı.

Rus seyir füzelerinin taklitlerini tespit etme ve havada vurma denemelerinin yapıldığı testte 5G, 4G, bulut bilgi süreç sistemleri, yapay zeka üzere birçok yeni teknoloji kullanılarak gerçek vakitli veri deveranı denendi.

60 KÜMENİN KATILDIĞI TEST, 70 FARKLI BÖLGEDE İCRA EDİLDİ

Testin Nevada’nın Nellis Hava Üssü’ndeki ayağında ise “robot köpekler” olarak bilinen ve Ghost Robotics tarafından geliştirilen dört ayaklı robotlar da test edildi.

Şirketin “Vision 60” tipi robotlar, askeri üslerin etraflarında keşif, tespit ve haritalama üzere birçok misyon icra etmek üzere Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi’nin modülü olarak geliştiriliyor.

Köpeğin ergonomik yapısına yakın bir dizayna sahip robotun, dijital bilgi transfer kabiliyetinin yanı sıra esnekliği ve hızı bakımından da daha önce kullanılan insansız kara araçlarına göre daha gelişmiş olduğu belirtiliyor.

Kaynak : 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle