90’lı Yılların Unutulmaz 7 Bilgisayar Oyunu

 90’lı Yılların Unutulmaz 7 Bilgisayar Oyunu
Okunuyor 90’lı Yılların Unutulmaz 7 Bilgisayar Oyunu

Şüphesiz ki teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren en büyük yeniliklerden biriside bilgisayarlardır. Bilgisayarın sürekli gelişim göstermesi de oyun oynama eyleminin dijital ortamlara taşınmasına neden olmuştur. İşte oynamaktan müthiş keyif aldığımız 90’lı yılların unutulmaz bilgisayar oyunları;

1.Mortal Kombat II

Midway şirketi tarafından geliştirilmiş ve oyun dünyasına kazandırılmıştır. 1992 yılında piyasaya sürülmüştür. Tarihin en iyi dövüş oyunlarındandır. İçerisinde birçok karakteri barındırması, her karakterin farklı bir sürükleyici hikayesi olması da cezbedici taraflarındandır. Şüphesiz ki o dönemi yaşayan insanların oynamaktan en çok keyif aldığı oyunlardandır. Yapay zeka dışında başa birisi ile oynama özelliği de vardır. Bu da oyunu daha keyifli hale getiren özelliklerindendir.

2. Süpermario

Bu oyun, neredeyse her eve bir kere bile olsa konuk olmuştur. Süpermari bir 2D oyundur. Oyunun amacı, kaçırılan ve güzeller güzeli bir prensesi kurtarmaktır. Kurtarmak için Mario, çeşitli zorlukları da aşmak zorundadır. Dönemin en büyük sükse yapmış oyunlarındandır. Birçok listeye bir numaradan giriş yapmıştır. Oyun dünyasına çığır açmış, günümüzde yeni versiyonları da yapılmış ve aynı heyecanla tekrar tekrar oynanmaya devam etmiştir.

3.NBA JAM

Nba her zaman basketbol tutkunlarının bir numaralı tercihi olmuştur. Spor oyunları arasında bir ilke imza atan NBA JAM oyunu da çok fazla kişi tarafından oynanmış, dönemin en iyi oyunlarındandır. 1993 yılında piyasaya sürülen ve Midway tarafından geliştirilen oyunla ilgili birçok komplo teorisi de sürülmüştür. Oyunun piyasaya sürüldüğü dönemlerde NBA tarihinin en iyi oyuncularından birisi olan Michael Jordan, Chicago’da forma giymektedir. Nba Jam oyununda, Pistons ve Bull rekabetine göndermek yaparak, oyunda Bulls forması giyen herhangi bir oyuncu ile Pistons’a karşı son saniyede atılan hiçbir şutun basket olmayacağına dair bir kod yazılmıştır. Oyuncuların fark ettiği bu durumu, yapımcılar da kısa bir süre sonra kabul etmiştir.

4. Mega Man X

Japonya’da geliştirilmiştir ve 90’lı yılların en popüler oyunlarındandır. Duvarlara eşya fırlatma, tırmanma gibi mekaniklerin olduğu oyun, oldukça fazla tüketilmiş ve en sevilen oyunlar arasına da girmiştir.

5. Duke Nukem

90’lı yılların en iyi fps oyun kategorisinde yer alan oyunlarındandır. Duke adlı karakteri yönettiğimiz bu oyun, var olan bütün oyun klişelerini yerle bir etmiştir. Karakter başlı başına deli, aksiyonu seven ve çok abartılı bir karakterdir. Oyunun hikayesi ise uzaylı varlıkların dünyadaki tüm kadınları kaçırması ve Duke adlı karakterimizin bu kadınları kurtarma çabasıdır. Dönemin en sevilen oyunlarından birisidir.

6. FIFA 97-98 Futbol

Belkide o dönemde çocuk olup oynamayan ve yakın arkadaş çevresine attığı golleri paylaşmayan kalmamıştır. Dönemin en popüler spor ve futbol oyun serisinden birisiydi.

7.Tomb Raider

1996 yılında yayınlanan oyun, aksiyon oyunları arasında en çok tercih edilen oyunlardan bir tanesi olarak o döneme damgasını vurdu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle