5G Nedir? Gelecekte Ne İşimize Yarayacak?

 5G Nedir? Gelecekte Ne İşimize Yarayacak?
Okunuyor 5G Nedir? Gelecekte Ne İşimize Yarayacak?

Geçtiğimiz hafta, Apple CEO’su Tim Cook ve Verizon CEO’su Hans Vestberg, Apple’ın büyük iPhone duyurusunun büyük bir kısmını kablosuz hücresel teknolojinin beşinci nesli olan 5G’yi duyurarak geçirdiler. İki adama göre 5G, inanılmaz 4 Gbps indirme hızları ve saniyeler içinde tüm internet erişimiyle telefonunuzu kullanma şeklinizde devrim yaratacak. Bu, teknoloji açısından etkileyici bir engeldi, ama aynı zamanda gerçek dünyayı hesaba katmayan aşırı vaatlerle doluydu.

5G, geçtiğimiz yıl piyasaya çıkmaya bile başlamadan önce bu aşırı vaatlerle uğraşıyor. Hücresel şirketler, sizi telefonlar ve telefon planları için daha fazla ödeme yapmaya ikna etmek istiyorlar, ancak 5G’nin olanaklarından yararlanıyorlar ve şimdi Apple dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketi, aynı şeyi yapmak için mutlu bir şekilde kaydoldu. İnsanların 5G’nin bulut oyunlarını, robotikleri ve hatta VR ve AR’yi dönüştüreceğine söz verdiğini duyduk.

Ancak gerçek daha karmaşık, bu yüzden Intel Laboratuvarlarında başkan yardımcısı ve Entegre Platform Araştırması direktörü Vida Ilderem ile konuştuk. İlderem, 5G’nin ve hücresel teknolojinin gelecek nesillerinin ortaya çıkarabileceği fırsatlar konusunda heyecanlı, ancak aynı zamanda 5G’nin karşılaştığı zorlukları çoğundan daha iyi anlıyor. Hem Intel hem de Motorola’da kablosuz teknolojiler üzerine 20 yılı aşkın bir süredir çalışarak, İlderem, önceki nesil kablosuz teknolojilerin çoğunu gördü ve 5G’nin gerçekte nerede olduğuna dair harika bir ayık görüşe sahip.

Elbette, alandaki bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştireceğini ve ortalama bir insana tonlarca, çoğunlukla görünmez fayda sağlayacağını, ancak 5G’nin hala ilk günlerinde ve belki de sihirli bir tedavi olmayacağını belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle